داخلی صفحه تریبون آرشيو گفتگو
۸
 
تریبون اول
جایگاه دین و ارزش‌های دینی در دولت یازدهم، در مقایسه با دولت‌های نهم و دهم چگونه خواهد بود؟
شما پیش‌بینی کنید: جایگاه دین و ارزش‌های دینی در دولت یازدهم، در مقایسه با دولت‌های نهم و دهم چگونه خواهد بود
تریبون
«در مقایسه با دولت‌های نهم و دهم، جایگاه دین و ارزش‌های دینی در دولت آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟»
 
کد مطلب: 267
Share/Save/Bookmark
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۲
ساعت انتشار : ۱۰:۴۷
 
 


انتشار یافته : ۸نظر     در صف انتشار : ۰نظر     تکراری،غير قابل انتشار : ۰نظر
رضا
France
۱۳۹۲-۰۴-۰۵ ۰۰:۱۹:۴۹
به نظر می رسد جناب دکتر روحانی با سپردن امور مربوط به دین به نهادها و موسسات دینی بتواند در تمرکز مدیریت و برنامه ریزی در تربیت دینی تحول آفریند.
افزون بر این یکی از مسئولان امور بهزیستی قبل از انتخابات گفته بود قطعا بعد از احمدی نژاد برای محیط زیست خیلی خوب خواهد بود. البته با این تعریض که به اندازه احمدی نژاد که می خواهد تخم تمشک هارا جمع کند و صادر کند کسی به محیط زیست خیانت نمی تواند بکند. این ماجرا در مورد امور دینی هم سرایت می کند.
(38)
 
محمد عظیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۴-۰۵ ۰۹:۴۲:۲۳
با سلام
مردم ایران از زمان آشنایی با دین مبین اسلام در طول سالیان متمادی بر اعتقادات دینی خود استوار بوده اند و ظلم ظالمانی که با عنوان دین حکمرانی کرده اند نتوانسته است آنها را از دین بیزار سازد. مهم این است که دولت سعی نکند دین را به حکومت متصل نماید که در این صورت هم اعتقادات دینی مردم لطمه می بیند و هم حکومت زیان می بیند و اعتماد مردم را از دست می دهد. شایسته است دولت از نظر علمای دین در جهت تمشیت امور دینی جامعه مدد بخواهد ولی سعی نکند دین را حکومتی کند.
موفق باشید (45)
 
راوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۴-۰۵ ۱۱:۱۲:۲۶
سلام
فعلا که چیزی معلوم نیست چون تا اونجا که بنده پیگیر بودم، ایشون مطلبی راجع به دین و ارزشهای دینی و مسئله حجاب و ... بیان نفرمودن! البته برخی نکات منفی در این زمینه در صحبتها و نظرات ایشون دیده شده!!!که امیدواریم گربه باشه....... (47)
 
محمد حسینی
United States
۱۳۹۲-۰۴-۰۵ ۱۵:۴۸:۵۰
1.باتوجه به روحانی بودن رییس جمهور که در مرحله اول یک مبلغ دینی است انگیزه وی برای دین به مراتب بیش از رییس دولت قبل است.
2.مشی اعتدالی دولت فرصت وزمینه برای بیان دیدگاه های دیگر بیشتر فراهم می کند،و ازانجا که دین اسلام خصوصا مذهب شیعه دین تعقل واندیشه است، زمینه برای رشد مسائل دینی و ارتقای ان در این فرصت ها فراهم تر است.
3.نگاه اعتدالی دولت باعث تشویق و توجه بیشتر کسانی است که احیانا علاقه چندانی به اموزه های دینی ندارند خواهد شد چون وقتی درفضایی ارام ومستدل مطالب عرضه شد و به فرمایش اهل بیت علیهم السلام که: إِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونااین شیوه باعث خواهد شد که انها نیز تحت تاثیر منطق قوی دین به مرور از طرف داران دین گردند.. (48)
 
محمدرضا
۱۳۹۲-۰۴-۰۶ ۱۰:۵۶:۴۷
بنام خدا
اساساً پیش بینی کار سهل و آسانی نیست به ویژه اینکه چنین کاری بخواهد در فضای پیچیده ی سیاستگذاری آن هم پیرامون مسئله مهمِ نسبت دین و دولت صورت پذیرد.
اما طبعا پیش بینی رفتار و تصمیم دولت آینده در این خصوص مستلزم لحاظ مولفه های متعددی است. به نظر میرسد مرور این مولفه ها، بتواند فضای بحث را شفاف تر نماید. به عبارت دیگر قبل از آن که بخواهیم رفتار دولت آینده در حوزه دین و ارزش های دینی را پیش بینی کنیم ، باید مسئله مورد بحث را صورت بندی نماییم. شاید به اجمال اهم این مولفه ها و پارامترهای مسئله را اینگونه بتوان برشمرد :
1- مولفه نخست، نوع رویکرد دولت آینده به دین و ارزش های دینی است. سئوال این است که آیا دولت آینده همانند برخی دولت های گذشته ارزش های دینی را بعدی از ابعاد تصمیمات خود دانسته و با رویکرد عقلایی اقدام به حسابگری سیاسی خواهد نمود یا با رویکرد ارزشی - هنجاری، تصمیم ها و رفتارهای دولت را بر محور ارزش ها و آموزه های دینی سامان خواهد بخشید؟
2- مولفه دوم، سطح تلقی دولت از دین مداری در جامعه است. شاید بتوان سطح دین مداری جامعه و نظام را در طیفی از اظهار و بیان ارزش های دینی تا اقامه شعائر و مناسک و از آنجا تا نظام سازی و الگوپردازی دینی در ساختارها، رفتارها و تصمیم های دولت طبقه بندی کرد. براین اساس، سئوال جدی در این مولفه آن است که دولت یازدهم دین مداری و پای بندی به ارزش های دینی را در چه سطحی تحلیل خواهد کرد؟
3- انسجام و هماهنگی فکری و اعتقادی مجموعه دولت، مولفه سومی است که موثر بر مسئله است. بخشی قابل توجهی از چالش های دولت های پیشین ناشی از فقدان این انسجام بوده است. البته روشن است که انسجام درون دولت به معنی تک اندیشی نیست.
4- چهارمین مولفه موثر بر مسئله مورد بررسی، تعامل دولت و حوزه های علمیه است. طبعاً یک سوی این تعامل دولت و میزان اقبال و استقبال آن از انظار و دیدگاه های مراجع عظام حوزه، اندیشوران و نخبگان و مراکز حوزوی است. اما سوی دیگر آن توان پاسخگویی حوزه های علمیه به نیازهای نو به نو نظام و دولت است. این مهم بارها مورد مطالبه و تأکید مقام معظم رهبری قرار داشته است که از جمله میتوان به رهنمودهای ایشان در سفر سال 89 به قم اشاره کرد.
5- مولفه پنجمی که در این مجال مختصر باید به آن اشاره کرد، شرایط و تحولات محیطی است. واقعیت آن است که اغلب دولت ها، در شعارهای انتخاباتی خود، اهتمام به ارزش های دینی را مدنظر داشته و آن را مورد تأکید قرار داده اند ولی وقتی در مقام تصمبم و اجرا قرار گرفته اند، در مقابل مسائل محیطی منفعل شده و به نوعی به مدیریت فوریت های سیاسی و اقتصادی پرداخته اند.
با این توصیف، باید گفت ، آینده اندیشی واقع گرایانه در خصوص جایگاه دین و ارزش های دینی در دولت یازدهم مستلزم تحلیل درست از مولفه های فوق می باشد. (56)
 
دددددددد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۴-۱۳ ۰۱:۲۰:۵۱
اگر تندروها کارشکنی نککند، قطعا چهره اسلام بهتر نمایان می شود. (70)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۴-۱۳ ۱۹:۴۲:۰۱
به نظر بنده در حال حاضر دین در حوزه های علمیه ما نیز جایگاهی ندارد! تا زمانی که اصالت دین در حوزه های ما حضم نشود (به عنوان اصلی ترین متولی ترویج) از ادوار مختلف دولت به جز کارهای صوری و سطحی از قبیل آنچه امروز مشاهده می کنیم انتظار دیگری نخواهیم داشت. به نظر بنده اگر روزی حوزه های علمیه ما اصلاح شوند و رسالت دینی (تنها کاری که نمی شود) خود را آنگونه که باید باشند تربیت بدهند به طور قطع ویقین جامعه نیز در صورت مشاهده این الگوی عملی خود را منطبق خواهد نمود. (75)
 
جمالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۵-۱۴ ۱۵:۰۰:۲۸
به نظر بنده حکومت اسلامی در مورد تعالی و شکوفایی حقیقی انسانها مسئولیت دارد و تنها شکم و غرایز آن ها را وظیفه خود نمی داند. حکومت اسلامی مثلا مانند حکومت های لیبرالی نیست که هدفش پشتیبانی از قشر سرمایه دار است و برای آنها مردم نقش ابزار و مصرف کننده و کارگر برای سرمایه داران را ایفا می کنند و روح و معنویت آنان اصلا اهمیتی ندارد.واگذاری مسئولیت به خود مردم در این زمینه به نوعی فرار از مسئولیت است. مردم برای خودشان مسئولیتی دارند و دولتمردان نیز برای خودشان مسئولیتی دیگر دارند. با این حال این مسئولیت به معنای برخورد شعاری با قضیه نیست و باید عمیق تر برنامه ریزی شود. (240)