داخلی صفحه اخبار ادیان آرشيو خبر
 
محکومیت اسلامگرایان چین به اتهام تبلیغات اینترنتی به زندان
تنها چند روز قبل از چهارمین سالگرد شدیدترین شورش قومی در سین کیانگ، وزارت دادگستری چین گروهی از مسلمانان را به جرم ایجاد تفرقه به زندان محکوم کرد.
مسلمانان استان سین کیانگ چین
به گزارش بی بی سی دادگاهی در شهر کاشغر در استان سین کیانگ، واقع در غرب چین، یازده نفر را به جرم "تحریک مردم به تفرقه نژادی و افراط گرایی دینی با استفاده از ارتباط اینرنتی" به دوره های حبس تا شش سال محکوم کرده است.
به گزارش خبرنامه اینترنتی وزارت دادگستری چین، هشت تن از محکومان این پرونده از اهالی شهر کاشغر بوده اند و بیشترین دوره محکومت برای فردی صادر شده که به تبلیغ جهاد برای آزادی مسلمانان چینی متهم شده است.
اتهام سایر محکومان این دادگاه از جمله شامل ورود غیرمجاز به خانه های مردم و شکستن دستگاه های تلویزیون آنها، انگاری به منظور جلوگیری از دسترسی به برنامه های مورد تأیید دولت بوده است.
در جریان شورش مسلمانان اویغور در چهار سال پیش، نیروهای ویژه پلیس با توسل به خشونت موفق شدند به تظاهرات آنان خاتمه دهند.
خبرنامه وزارت دادگستری چین نوشته است که یکی از محکومان، با راه اندازی "وب سایتی غیرقانونی" در صدد "تحریک تعصب دینی و تبلیغ جنگ مذهبی و ایجاد تفرقه قومی بوده است."
این خبرنامه نوشته است که اقدامات این فرد "تأثیری منزجرکننده بر جامعه" داشته و به همین دلیل هم، به طولانی ترین دوره حبس محکوم شده است.
سایر متهمان هم در ارتباط با اتهام ورود به خانه های مردم و شکستن هفده دستگاه تلویزیون، به اخلال در نظم عمومی متهم و په دوره های حبس بین دو تا سه سال محکوم شده اند.
حکم دادگاه برای چند نفر دیگر از متهمان پرونده، سبک تر و شامل پرداخت جریمه و توبیخ در محل کار بوده است.
دولت چین اسلامگرایان اویغور را به تلاش برای شورش مسلحانه و داشتن ارتباط با گروه های مسلح اسلامگرا در پاکستان و آسیای میانه متهم کرده و گفته است که هدف این افراد، جدایی مناطق مسلمان نشین و ایجاد کشور مستقل "ترکستان" است.
در مقابل، بسیاری از گروه های مدافع حقوق بشر گفته اند که دستگاه های تبلیغاتی چین با انتشار اینگونه گزارش ها، در صدد توجیه محدودیت های شدیدی هستند که دولت بر مسلمانان این کشور تحمیل کرده است.
منطقه مسلمان نشین چین واقع در استان سین کیانگ در مرز با هند و پاکستان واقع شده و برای چین، دارای اهمیت استراتژیک قابل توجهی است.
در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹، دولت چین با اعزام نیروهای ضد شورش به این استان، تجمع های اعتراضی مسلمانان را سرکوب کرد. در جریان این اعتراضات، تقریبا دویست نفر کشته شدند.
در ماه آوریل سال جاری هم، هفده نفر در درگیری بین پلیس و معترضان در نزدیکی شهر کاشغر جان خود را از دست دادند.
 
کد مطلب: 230
Share/Save/Bookmark
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۲
ساعت انتشار : ۰۱:۴۶
 
 


انتشار یافته : ۰نظر     در صف انتشار : ۰نظر     تکراری،غير قابل انتشار : ۰نظر