داخلی صفحه اخبار ادیان آرشيو خبر
 
حریدی‌ها؛ یهودیانی که بازگشت به سرزمین موعود را متوقف بر فرمان الهی می‌دانند
رسانه‌های اسرائیل يهودياني را که معتقدند زنان باید لباس‌های بلندتر و پوشیده‌تر از مردان بپوشند و در اماکن عمومی مانند مدارس و کنیسه‌ها جدا و با فاصله از مردان دیگر حضور بیابند، یهودی افراطی می‌نامند. اوضاع در اماکنی که اين فرقه بر آنها مسلطند چنین رقم می‌خورد. برای مثال، در اتوبوس ها زنان از مردان جدا می‌نشینند و در عقب اتوبوس جاي می‌گیرند.
یهودی حریدی در حال بحث و جنجال کردن با زنی که پوشش مناسب ندارد


اين ها نشانه هاي خوبي براي اکثريت مردم فلسطين اشغالي نیست که ماليات شهروندي مي پردازند و خدمت سربازي اجباري (چه براي زنان و چه براي مردان) را مي‌گذرانند. در جديدترين مورد از اين اقدامات افراط گرايانه چند مرد يهودي با حمله به يک دختر بچه دبستاني به او توهين کردند و حتي آب دهان به رويش انداختند و او را به خاطر نوع پوشش ظاهري‌اش فاحشه خواندند. اين افراد جزو فرقه «حريديان» هستند؛ فرقه اي که نام آن در عبري به معناي خداترسي است و اين روزها سريع ترين رشد را در فلسطين اشغالي دارد.

اين اقدامات افراطي به تازگي در ساختار سازمان نيروهاي دفاعي اسرائيل موسوم بهIDF نيز رسوخ داشته؛ چرا که سربازان حريدي مسلک در اعتراض به به حضور دختران سرباز در جشن «هانوکا»مراسم جشن را ترک کرده اند.

اما در واقع اين اتفاقات ريشه در يک اختلاف قديمي و بالقوه دارد که از زمان شکل‌گيري اسرائيل در شش دهه قبل آغاز شده و روز به روز با رشد جمعيت بالفعل‌تر مي‌شود و اين اختلاف بر سر نوع فضاي ديني اين کشور است. در نتيجه اين اتفاقات اکنون 63 سال پس از شکل‌گيري اسرائيل مردم با اين سوال روبه‌رو شده اند که کشوري با ساختار مذهبي بهتر است يا سکولار.

اوا ايلوز جامعه‌شناس و استاد دانشگاه هيبرو در اين‌باره به خبرنگار تايم گفته است: در حال حاضر آنچه اسرائيل را يکپارچه نگاه داشته عنوان يهوديت است، اما آنچه در عمل مشاهده مي‌کنيم مغاير با اين عنوان است.

تقريباً به تعداد جمعيت شش ميليون يهودي ساکن در فلسطين اشغالي تعريف از يهوديت وجود دارد، اما به عقيده اين جامعه‌شناس اين تعاريف بيشتر فرهنگي است تا مذهبي و مطمئناً اين رقم روز به روز افزايش خواهد يافت. برای مثال جمعيت حريديان در حال حاضر ده درصد کل جمعيت فلسطين اشغالي است، اما قدرت آنان بيشتر از اينهاست و حتي توانسته‌اند در ائتلافات سياسي نيز قدرت کسب کنند، چنانکه برخي اعضاي ائتلاف تحت رياست بنيامين نتانياهو حريدي هستند.

اما نکته جالب درباره يهوديان فوق ارتدوکس اين است که آنان با وجود اين اقدامات افراطي قائل به وجود اسرائيل به عنوان يک دولت نيستند بلکه معتقدند بايد براي بازگشت به سرزمين موعود منتظر فرمان الهي بود. در زمان تأسيس اسرائيل نيز اين مسئله مشکل‌ساز شد، اما ديويد بن گوريون از مؤسسان اسرائيل توانست يهوديان حريدي را راضي کند که در قبال کسب اختياراتي نظير برپايي مدارس خاص بر اساس عقايد حريدي از اين عقيده خود چشم‌پوشي کنند.

چند ماه پیش يهوديان حريدي در حرکتي عجيب در هنگام تظاهرات با نصب ستاره داوود بر روي سينه خود و نيز پوشيدن لباس زندانيان يهودي گرفتار رژيم آلمان نازي تعجب مردم و مسئولان فلسطين اشغالي را برانگيختند. آنان در حرکتي عجيب‌تر نيروهاي پليس را نازي خطاب کردند اما نيروهاي پليس واکنشي به آنان نشان نداند، آنچنان که گويي به اين تظاهرات و شعارها عادت کرده‌اند.

منبع: ترجمه و تلخيصي از مقاله‌اي به همين نام از کارل ويک، سايت   Time
دوم ژانويه2012
 
 
کد مطلب: 773
Share/Save/Bookmark
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۲
ساعت انتشار : ۰۹:۴۴
 
 


انتشار یافته : ۰نظر     در صف انتشار : ۰نظر     تکراری،غير قابل انتشار : ۰نظر