داخلی صفحه فرهنگ عمومی آرشيو خبر
 
مذهبی و غیرمذهبی از نظر مردم امریکا
بيش از نيمي از مردم امريکا معتقدند معناي مذهبي بودن، کردار اخلاقي است و نه ايمان صرف.
نظرسنجي
بر اساس جديدترين نظرسنجي ها از هر ده امريکايي شش نفر معتقدند مذهبي بودن يک فرد به اين معناست که درستکار باشد و اعمال مطابق با اخلاق انجام دهد.
 
اين درحالي ست که در اين نظر سنجي از هر سه نفر يک نفر معتقد است که شخص مذهبي يعني کسي که ايمان و عقيده درست به خدا دارد.
 
بر اساس اين نظرسنجي که از سوي موسسه تحقيقات دين مردم و موسسه بروکينگز صورت گرفته قريب 59 درصد مردم امريکا مذهبي بودن را مساوي انجام اعمال شايسته اخلاقي مي دانند و معتقدند ايمان صرف نمي تواند دليل بر مذهبي بودن شخص باشد.
 
بر اساس نتايج بخش ديگري از اين نظرسنجي مردم امريکا را مي توان به لحاظ مذهبي بودن افراد در چهار گروه قرار داد: مذهبي هاي محافظه کار که 28% از جمعيت اين کشور هستند، مذهبي هاي ميانه رو با 38%، مذهبي هاي پيشرو 19% و غيرمذهبي ها که 15% جمعيت ايالات متحده را شکل مي دهند.
 
رابرت جونز رئيس موسسه تحقيقات دين مردم هدف از اين تحقيق را دستيابي به تصوير روشنتري از ديد مردم امريکا به موضوع دين و مذهب و مذهبي بودن اعلام کرد و گفت: هدف ما اين بود که ببينيم اين ديدگاه دو قطبي درباره معناي دينداري در بين مردم هنوز پابرجاست يا نه که جواب مثبت بود.
 
وي منشا اين تفاوت ديدگاه را ضمن ريشه دار خواندن آن در مفاهيم کتاب مقدس به ويژه پس از انجام اصلاحات پروتستاني در آن به دست مارتين لوتر مي داند و مي گويد: در کتاب رومن ايمان، کافي دانسته شده در حالي که در کتاب جيمز ايمان بدون عمل بي فايده محسوب مي شود.
 
 
کد مطلب: 967
Share/Save/Bookmark
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۲
ساعت انتشار : ۲۲:۳۰
 
 


انتشار یافته : ۰نظر     در صف انتشار : ۰نظر     تکراری،غير قابل انتشار : ۰نظر