داخلی صفحه رمضانیات آرشيو يادداشت
۱
 
رمضان و کاهش جرائم/ مجرمان هم انسانند
محمود حکیمی
یادداشت شفاهی از استاد محمود حکیمی، نویسنده و محقق معارف اسلامی
محمود حکیمی
وقتي اين پتانسيل وجود دارد كه با استفاده از فرهنگ اسلامي و خداپرستي، وجدان جامعه بيدار شود و وقوع جرم كاهش پيدا كند مسوولان وظيفه دارند با فرهنگ‌سازي اين معنويت را در جامعه نهادينه كنند. در آموزه‌هاي ديني ما نيز تاكيد شده كه در ماه مبارك رمضان شياطين در بند ‌شده و وسوسه ارتكاب امر گناه در جامعه كمتر مي‌شود.

اما تاثيرات رواني اين معنويت بر اشخاص چيست و چه چيزي باعث مي‌شود از جرم و گناه به طور موقت كناره‌گيري كنند؟ در جامعه مذهبي ايران، ماه مبارك رمضان از ارزش خاصي برخوردار است. رمضان ماهي است كه در آن جو معنويت بر جامعه حاكم مي‌شود و افراد نيز تحت تاثير اين جو قرار مي‌گيرند. از گذشته بزرگان دين و اهل خرد توصيه كرده‌اند كه در اين ايام افراد بايد توجه خاصي به اعمال خود داشته باشند و مواظب رفتار خود باشند.

اين باورهاي مذهبي در كاهش جرم در ماه رمضان نقش تعيين‌كننده‌اي دارد. زیرا همه انسان‌ها فطرت پاك دارند. افرادي كه مرتكب جرم مي‌شوند هم انسان هستند و همه انسان‌ها داراي وجدان هستند. اين آموزه در دين ما وجود دارد كه بخشش گناهان در اين ماه بيشتر صورت مي‌گيرد. مجرمان كه زماني انسان‌هايي پاك بوده‌اند و تحت تاثير عوامل اجتماعي، فرهنگي و... مرتكب جرم شده‌اند با تكيه بر اين آموزه جرم را در اين ماه ترك مي‌كنند، اما مجرمان حرفه‌اي كه مرتكب جرايمي چون قتل و غارت مي‌شوند كمتر تحت تاثير اين روحيه معنوي قرار مي‌گيرند.

بهره‌گيري از اين ويژگي در ماه‌هاي ديگر سال پروسه‌اي سخت است. بايد تمام اجزاي جامعه دست به دست دهند تا بتوان از چنين فضاي معنوي‌اي بهره برد که تقریبا ممکن نیست. در ماه مبارك عاطفه بين مردم بيشتر مي‌شود و به واسطه صله ارحام و مراسم افطاري محبت‌ها زياد مي‌شود. تك‌تك شهروندان بايد از اين فضا براي تجديد روحيه بهره بگيرند.

توسعه اين فرهنگ در گرو انجام وظيفه درست مسوولان فرهنگی است. نهادهاي اجتماعي و فرهنگي از يك‌سو و شهروندان از سوي ديگر بايد به توسعه روح معنويت در جامعه كمك كنند. در این صورت است که مي‌توانيم هر روز را روز خدا و عيد خدا بدانيم.
 
کد مطلب: 780
Share/Save/Bookmark
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۲
ساعت انتشار : ۱۳:۳۶
 
 


انتشار یافته : ۱نظر     در صف انتشار : ۰نظر     تکراری،غير قابل انتشار : ۰نظر
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۶:۱۳:۱۹
یادداشت شفاهی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (133)