افراط ستیزی و اعتدال محوری در سیره فقیه مجاهد آیت‌الله مکلوتی

عبدالرحیم اباذری

6 ارديبهشت 1394 ساعت 0:09

حضرت آیت الله حاج میرزا مسلم ملکوتی سرابی ، یکی از مراجع معظم تقلید در حوزه علمیه قم بود که درچهارم اردیبهشت سال گذشته در سن نود سالگی دارفانی را وداع گفت.


ایشان از جمله شاگردان خاص درس فلسفه حضرت امام خمینی بشمار می‌آمد که تعداد حاضران در آن بسیار اندک بود و تنها شخصیت‌هایی مانند حضرات آیات منتظری، مطهری، جلال‌الدین آشتیانی، عبدالغنی اردبیلی و عزالدین حسینی زنجانی و... می‌توانستند در آن شرکت کنند. علاوه ایشان در درس اخلاق، فقه و اصول امام نیز حاضر می‌شد. در کنار آن از محضر علمی آیات عظام بروجردی و سید محمد حجت نیز استفاده‌های بسیاری برد. بعد از فوت مرحوم حجت، در سال ۱۳۳۴ به نجف هجرت کرد و در درس‌های آیات عظام حکیم، شاهرودی، سید عبدالهادی شیرازی شرکت کرد و از شاگردان خاص آیت الله خوئی نیز به شمار آمد.
آیت‌الله ملکوتی در سال‌های ۴۸- ۱۳۴۷ به حوزه قم بازگشت. به خاطر موقعیت والای علمی که داشت در رأس اساتید قرار گرفت و از سر سلسله شخصیت‌های جامعه مدرسین محسوب گردید. از همان آغاز نهضت چه در نجف و چه در قم نسبت به مسائل انقلاب پیگیری‌های جدی داشت و از تفکرات انقلابی استادش حمایت می‌کرد. در همین راستا اولین نفری شد که بیانیه معروف «خلع سلطنت از شاه» را با جرئت و شهامت ستودنی امضا کرد.
در میان شاگردان امام بعضی‌ها بودند که فقط در فقه، اصول و فلسفه امام را شاگردی کردند و انصافاً شاگردان خوبی هم شدند، اما درمسائل سیاسی و نهضت راه دیگری برگزیدند، چنانکه بعضی سکوت کردند و راه مدارا پیش گرفتند. حتی بعضی مبارزه با شاه را حرام دانستند، آیت الله ملکوتی علاوه بر فقه، اصول و فلسفه در سیاست و مبارزه با رژیم نیز همچنان در کنار استادش باقی ماند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی بعضی از شاگردان امام نخواستند یا نتوانستند یک مسئولیت در نظام قبول کنند یا امام به آنان اعتماد نکرد، اما آیت‌الله ملکوتی هرگز به کنج حوزه بسنده نکرد. هرکجا وجودش نیاز شد بی‌درنگ حاضر شد، از آبروی خود خرج کرد و نقش تاریخی ایفا نمود. ازسوی دیگر حضرت امام نیز چون اعتماد ویژه به ایشان داشت مسئولیت‌های خطیر و حساسی را به عهده ایشان گذاشت.
اوائل پیروزی انقلاب که تعدادی از افراطیون و آدم‌های خودسر به بعضی از ارگان‌های انقلابی و مراکز نظامی و قضایی، حتی به حوزه نفوذ کرده و بر خلاف خط و مشی امام، روحانیت و مرجعیت دست به کارهای تند و تیز می‌زدند و فضای کشور را آلوده و متشنج ساخته و مردم را به نظام و روحانیت بدبین می‌کردند، امام احساس خطر جدی کرد و جهت کنترل اوضاع و تعدیل فضا بعضی از شاگردان مورد اعتماد خویش را به مناطق مختلف کشور و مرکز استان‌ها فرستاد تا مانع از ادامه تشنجات و خرابکاری‌ها بشوند و مردم و مسئولین را از هرگونه افراط و تفریط باز بدارند و آرامش و ثبات و امنیت را به کشور بازگردانند.
آیت‌الله ملکوتی از جمله شاگردان امام بود که چند مورد ازاین ماموریت‌های خطیر را بر دوش گرفت. او که از همان آغاز نهضت شعار اعتدال و عقلانیت را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده بود پیش از امامت جمعه و نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان با حکم امام در مقابل هر گونه حرکت‌ نسنجیده و افراطی ایستاد.
در اینجا نمونه‌هایی از این موارد را که از زبان خود ایشان شنیده‌ایم مرور می‌کنیم:

۱ – مهار تندروها در زنجان
«آن زمان در زنجان میان بازاریان وبعضی کمیته‌ای‌ها اختلاف شدیدی به وجود آمده وبه مرحله خطرناکی رسیده بود. بازاریان از آقای سید عزالدین حسینی زنجانی (امام جمعه وقت) حمایت می کردند. ایشان از شاگردان امام بود. بعضی از کمیته‌ای‌ها هم طرفدار یک روحانی دیگر بودند. علاوه بر این، در میان کمیته‌ای‌ها تعدادی بودند که خودسرانه کارهایی انجام می‌دادند، مثلا اموال و املاک بعضی بازاریان و ثروتمندان را به جرم سرمایه‌دار و فئودال مصادره و به غارت برده بودند، از نظر اسلام، انقلاب ، رهبری و علمای اعلام منطقه، کار صحیحی نبود. البته در میان این جوانان بعضی از روی حسن نیت، صداقت، پاکی واحیانا به عنوان حمایت از انقلاب و مستضعفان به این گونه امور اقدام می‌کردند ولی به هر حال جاهل بودند و مرتکب اشتباه فاحش می‌شدند. بعضی‌ها هم از گروه‌های انحرافی از قبیل : مجاهدین خلق وکمونیست ها تغذیه می شدند وافکار تند والتقاطی داشتند واین مشکل اختصاص به زنجان هم نداشت در اغلب شهرها ، علمای اعلام گرفتار این گونه آدم ها بودند.
به هر حال من برای حل اختلاف از سوی حضرت امام عازم زنجان شدم . حدود یک هفته مسائل را از نزدیک بررسی کردم.چند روز بود بازاریان به عنوان اعتراض در حال اعتصاب به سر می بردند،خواهش کردم همه آقایان به سر کار خود با گشتند.روال عادی وآرامش فضای شهر وبازار و خیابان را فرا گرفت ومردم به دنبال کار روزانه خویش رفتند.افراد تندرو را نیز درکمیته شناسایی کردم وسلاح ها را از آنها گرفتم وبه افراد قابل اعتماد دادم.آن ایام چون اوایل انقلاب بود چندان کنترل گزینشی صورت نگرفته بود .بنابر این در میان افراد کمیته، خوب وبد وجود داشت.البته خوب هایشان هم زیادتر از بدهایشان بود.لیکن چند نفر افراد بد ، زحمات همه آنها را به هدر داده بود وتفکیک آنها از هم بسیار مشکل بود.» (خاطرات آیت الله مسلم ملکوتی ،ص ۲۱۹ و۲۲۰)

۲ – بر خورد با افراطیون در آذربایجان
«در مرحله بعدی به آذربایجان شرقی رفتم...حدود یک ماه در تبریز ماندم...دیدم شبیه مشکل زنجان را در تبریز هم داریم. تعدادی جوانان کم تجربه واحساساتی که اسلحه به دستشان افتاده است که بعضی ها از روی صداقت ، بعضی ها هم تحت تاثیر افکار انحرافی منافقین وگروهک های دیگر قرار گرفته بودند. ناگهان می ریختند افرادی را به عنوان ، خان ، مالک ، سرمایه دار وفئودال مصادره اموال می کردند. بعضی از اینها هم خیلی مغرور بودند ، نه تنها به حرف روحانیت گوش نمی دادند، بلکه علمای اعلام را به باد مسخره می گرفتند. چند نفر از همین افراد که نمی خواهم نامشان را ببرم در منطقه عشایر نشین پارس آباد ومغان، تعدادی از خوانین شاهسون را دستگیر کرده وآنها را هنگام انتقال به تبریز در میان راه کشته بودند! تصورشان این بود که هر صاحب ملکی را باید کشت.
یکی از این بیچاره ها (مالکان) در منطقه پارس آباد ، گاوداری و چند راس گاو شیرده داشت که آن موقع آنها را از هلند یا استرالیا آورده بود.این افراد ، گاوها را سر بریده وذبح کرده وبعد گوشت آنها را یک کیلو ، یک کیلو در میان مردم فقیر ومستضعف منطقه تقسیم کرده بودند! در نواحی هشترود ، گوسفندان برخی اشخاص محترم را به همین بهانه مصادره کرده بودند. وقتی به مراغه رفتم ، باغی را نشان دادند ، مالک آن ، فرد محترمی بود ، درختان آنجا را با اره برقی بریده وزمینش را در میان مستضعفان برای خانه سازی تقسیم کرده بودند ! که خدا می داند هیچ کدام این موارد ، موافق با شریعت اسلام و آرمان های انقلاب ورهبری نبود به همین منظور روحانیون منطقه در مقابل این ها می ایستادند، ولی چون اینها قدرت داشتند واسلحه در دست آنها بود نمی توانستند مانع از کارهای خلاف شرع آنها بشوند.» (همان ،ص ۲۲۴)

۳ – انسجام بخشی به جای کینه توزی
«اوایل پیروزی انقلاب، غائله حزب جمهوری خلق مسلمان ، ضربه بسیار سنگینی بر پیکر انقلاب وروحانیت در استان آذربایجان وارد ساخت... اغلب روحانیون این استان دچار اشتباه شدند. بعضی از روی صداقت وسادگی واندکی هم از روی عناد وغرض ورزی ، در مقابل امام ، انقلاب ومردم قرار گرفتند... بنابر این ، وضعیت روحانیت آذربایجان از یک حالت تشتت وچند دستگی واضطراب وپراکندگی تاسف باری بر خوردار بود وهیچ گونه انسجامی نداشت.
وقتی حضرت امام مرا به امامت جمعه تبریز منصوب فرمود در اولین فرصت چون به حضورشان شرفیاب شدم ،این موضوع را با معظم له در میان گذاشتم. ایشان دستور وتوصیه اکید فرمود که در این مورد باید بسیار ظریف ودقیق عمل شود . از هر گونه تندروی پرهیز گردد. در برخورد با این گونه افراد ، هدف اصلی تنها جذب وهدایت باشد وسعی شود این آقایان هر چه زود تر به آغوش اجتماع وانقلاب ومردم باز گردند.
وقتی وارد تبریز شدم مهم ترین مشکلات ما همین بود به همین سبب رسیدگی به این موضوع را در اولویت کارهایم قرار دادم .یک روز رفتم از زندان تبریز بازدید کنم ، دیدم یک مسجد بزرگ را اختصاص به زندانیان روحانی دادند. داخل آن مملو از عمامه بر سر های متهم بود که در ارتباط با حزب خلق مسلمان دستگیر شده بودند. شب ها هم در آنجا می خوابیدند. در این رابطه نماز جماعت های تعدادی از مساجد تبریز تعطیل شده بود .زیرا امام جماعت های آنها در اینجا حضور داشتند.
با هماهنگی مسئولین قضایی استان، برنامه ریزی شد تا هر چه زودتر اینها آزاد شوند وبه آغوش خانواده واجتماع باز گردند وبه فعالیت های روز مره خود مشغول باشند. چون اغلب اینها انسان های سالم ، ساده و دلسوز بودند، خیلی زود به اشتباه خود پی بردند وآمدند گذشته های خود را جبران کردند. با دفتر امام جمعه ارتباط بر قرار کردند. من هم از آنها استقبال نمودم وبرخی از مسئولیت ها را به آنها سپردم. الحمد لله در مدت کوتاه این مشکل حل شد وروحانیون آذربایجان انسجام لازم خود را باز یافتند و با تمام وجود در خدمت مردم وانقلاب قرار گرفتند.» (همان ، ص ۲۶۱ و۲۶۲ و۲۶۳)

۴ - اعاده حیثت ازشهریارشاعر
«اوائل پیروزی انقلاب ، شاعر بزرگ ومعروف شهریار در تبریز به صورت منزوی وگمنام به سر می برد. اگرچه عده ای خواص از اهل شعر، ادب وهنر با وی در ارتباط مستمر بودند ولی توده مردم از وی چندان شناختی نداشتند.حتی بعضی از هم محله های او از مقام علمی وادبی وعرفانی اش بی خبر بودند. علاوه در محافل مذهبی،اغلب یک نوع نگاه منفی وسوء ظن نسبت به این شاعر بزرگ وجود داشت واو را چندان تحویل نمی گرفتند واین در حالی بود که اشعار «علی ای همای رحمت» او شهره آفاق شده بود.
روزهای اوایل ورودم به تبریز ،شبی که از نصف گذشته بود در دفتر امام جمعه بودم، ناگهان تلفن دفتر زنگ خورد. گوشی را برداشتم ، پشت خط تلفن ، شخصی با صدای لرزان سلام کرد وامام جمعه را می‌خواست، گفتم خودم هستم بفرمایید. خودش را معرفی کرد و گفت : «محمد حسین شهریار هستم» پس از سلام واحوال پرسی و تعارف، ماجرای تاسف باری را مطرح کرد وگفت : «بعضی از افراد کمیته به منزلم ریختند ودر اینجا به دنبال تریاک وشراب می گردند ، مگر من در این منزل شراب فروشی دارم؟» وقتی این سخن را شنیدم خیلی ناراحت شدم ، سرم سوت کشید. فوری با فرماندهان کمیته وسپاه تماس گرفتم وسفارش اکید کردم هر چه زودتر مانع از این امور شوند واز ایشان دلجویی کنند.
متاسفانه در آن ایام بعضی از جوانان تندرو که اسلحه به دست شان افتاده بود از این سری خلافکاری ها مرتکب می شدند واصلا گوش به حرف ها وتوصیه های روحانیون هم نمی دادند. تاسف بارتر این که اعمال ورفتار غیر اسلامی این ها هم به نام انقلاب ،اسلام وروحانیت تمام می شد.» (همان ،ص ۲۷۳ و۲۷۴)
گفتنی است پیش از امامت جمعه آیت الله ملکوتی در تبریز ، مرحوم شهریار به خاطر اشعار معروف «علی ای همای رحمت» که در یک بیت آن « نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت. متحیرم چه خوانم شه ملک لا فتی را» سال ها بود متهم به غلو شده وبه شدت منزوی گشته بود. اما حمایت های آیت الله ملکوتی از ایشان ، شهریار را به جامعه ومردم باز گرداند واز این تاریخ بود که اشعار شهریار در تجلیل از امام ، انقلاب و رهبری و حضور وی در مراسم بدرقه از رزمندگان یکی پس از دیگری خود را نشان داد.

۵ – دفاع از حقوق اقلیت ها
«روزی یکی از آقایان ارامنه شکایتی آورد . من آن را بخصوص سفارش دادم خوب بررسی کنند وخدای نا کرده حقی از آقایان اهل ذمه ضایع نشود . ماجرا از این قرار بود که او از یک بازاری در تبریز ، منزل خریده بود ، مقداری از مبلغ را داده وبقیه اش را هم قرار بود در چند قسط پرداخت نماید. او به همین خاطر کامیون خودش را می فروشد تا پول آن را وصول کند ولی طول می کشد وچند قسط آن به تاخیر می افتد واین ، هم زمان با پیروزی انقلاب بود. از طرفی صاحب منزل به بهانه این تا خیر ، منزل را به آقای ارمنی تحویل نمی دهد وبا انعقاد معامله دیگر به برادرش می فروشد. آقایان در نهایت به نفع صاحب منزل حکم صادر کرده وآن ارمنی را خلع ید می کنند.
وقتی پرونده را پیش من آوردند وقولنامه بنگاه وسند های مربوطه را مطالعه کردم ، متوجه شدم در اسناد وقولنامه شرط نکرده اند که اگر در مدت معین، خریدار پول نیاورد، فروشنده اختیارفسخ داشته باشد و یا معامله خود به خود فسخ شود. گفتم این حکم صحیح به نظر نمی رسد. چون هیچ شرطی در قولنامه نیست. بنابر این فروشنده حق ندارد معامله را از طرف خود فسخ نماید . معامله به طور صحیح منعقد شده است. فروشنده می تواند به خاطر تاخیر، فقط ادعای خسارت کند. لذا قاضی پرونده متوجه موضوع شد و حکم را به نفع فرد مسیحی تغییر داد.
این موضوع در میان برادران هم وطن مسیحی وارمنی در تبریز وشهرهای دیگر منتشر شد. از اعضای شورای خلیفه گری ارامنه چند نفر از پدران روحانی ونماینده مسیحیان در مجلس شورای اسلامی از تهران آمدند از من تشکر کردند. به آنها گفتم : من کاره ای نیستم این حکم اسلام است ، شما باید از اسلام ورسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم ) تشکر کنید.
...از خیلی وقت پیش ، مسیحیان در تبریز از نظر اجتماعی در محدودیت به سر می بردند. آنها نمی توانستند داخل مساجد شوند ودر مراسم ومحافل مسلمانان شرکت کنند. وقتی من آمدم این محدودیت را برداشتم وبه طور علنی اعلام کردم که اینها می توانند به مساجد وارد شوند ودر مجالس ومحافل جشن وعزای مسلمانان شرکت کنند وگفتم در صدر اسلام ، سیره پیامبر وائمه معصومین (علیهم السلام) چنین بود. نمایندگان سایر ادیان وقتی به دیدار پیامبر (ص) می آمدند ، وارد مسجد رسول الله می شدند ودر آنجا با آن حضرت دیدار وگفتگو می کردند.»( همان ،ص۲۷۱ و۲۷۲)

سخن پایانی
شکی نیست که سیره اعتدالی وافراط ستیزی آیت الله ملکوتی از بطن حوزه ، روحانیت ومرجعیت شیعه ودر راس همه از مکتب عرفانی،اخلاقی وفلسفی استادش حضرت امام خمینی نشئت می گرفت ،چرا که فعالیت ها وموضع گیری های همه آن بزرگان بر محور اعتدال ودوری از هر گونه افراط وتفریط قرار داشت ، چنانکه این اصل هم ریشه در سیره وسنت پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) وامامان معصوم(علیهم السلام) دارد.
آیت الله ملکوتی با الهام ازمشرب سلسله اساتید خود به مراتبی از این فضیلت که عین اعتدال است، دست یافته بود.او در مقابل ظلم وستم مترفان ومستکبران جهان واستبداد داخلی ، استوار ، قاطع وپرصلابت ایستاد،اما در برابر توده مردم ، همیشه متواضع و اُذُن خیربود واز افرادی هم که خصلت استکباری داشتند وگرفتار پرخاشگری ، تند خوئی وهتاکی بودند برائت می جست.
این مرجع دردمند گاهی با یک نگرانی خاصی ، افراط کاری های دهه شصت را با تندروی ها وهتاکی های دهه هشتاد مقایسه می کرد والبته اینها را بسیار خطرناک تر از آنان می دانست. از کسانی که این فضا به حمایت آنان به وجود آمده بود اعلان انزجار می نمود. او سابقه و ریشه همه را به خوبی می شناخت و می دید آنهائی که دردهه شصت ، آن تندروی ها را در سطح پایین مرتکب می شدند ، همان های نوعی هستند که دردهه هشتاد به ارکا ن نظام ، بدنه دولت ومجلس وقوه قضائیه راه یافته این بار در سطح جهانی وکلان با موضع گیری ها وعملکردهای آنچنانی، اصل نظام وانقلاب وولایت فقیه را به مصادره گذاشتند. دیروزدر سطح عوام ظاهر شده و گاو ها را سر می بریدند وباغ ها را تخریب می کردند ، امروزقیافه خواص به خود گرفته وبا عملکردهای نا متعارف به جان نظام افتادند و برای شخصیت های اصیل وریشه دار پرونده سازی می کنند ، بسیار تاسف وخون دل می خورد.
این فقیه درد آشنا نگران اصل نظام وانقلاب بود. چرا که ایشان در راه تحقق آن ، زخم زبان ها شنیده وخون دل ها خورده بود. آیت الله ملکوتی مجتهدی بود که در کتاب ماندگارش (الامن العام فی الاسلام) سال ها قبل از پیروزی انقلاب و حتی قبل از تدریس ولایت فقیه امام در نجف به ضرورت تشکیل نظام اسلامی تاکید کرده بود. همان طوری که در راستای تحقق نظام اسلامی اولین فقیهی شد که خلع سلطنت از شاه را رقم زد ، درمرحله شکوفایی وبالندگی نیز ستیز با افکار افراطی وانحرافی را سر لوحه وظایف سیاسی _اجتماعی خویش قرار داد. گاهی با صراحت وگاهی هم با سکوت معنادار، یک دنیا فریاد شد وبا زبانحال ، کوبنده و گویا، هر گونه جریان انحرافی وافراطی را مردود ومطرود اعلام فرمود. یادش زنده ، سیره اش ماندگار و راهش پر روهرو باد.


کد مطلب: 4980

آدرس مطلب: http://dinonline.com/doc/note/fa/4980/

دین آنلاین
  http://dinonline.com