مرور مطبوعات/ ‌شنبه 17 مهر / روزنامه اعتماد

سخنان ملکیان در بیان دغدغه‌‌های اگزیستانسیل موحد

17 مهر 1395 ساعت 21:28

اعتماد در اولین روز هفته به بررسی سخنان معترضان به برگزاری بازی فوتبال در روز تاسوعا پرداخته و دلایل عدم وجود جسارت اندیشیدن در مراکز آموزشی را بررسی نموده است.


چرا هر روز منزوی‌تر می‌شوند؟
در سرمقاله امروز روزنامه اعتماد، موضوع برگزاری فوتبال در روز تاسوعا و فهم علت مخالفت با آن مورد توجه قرار گرفته و به برگزاری بی دردسر یک بازی فوتبال تیم ملی ایران در روز عاشورا در ورزشگاه آزادی در سال های قبل اشاره شده است.
 
در بخشی از این نوشتار، به علت اصلی مخالفت آیت الله یزدی پرداخته شده و آمده است: «برخی تصور می‌كنند كه بقای یك شیوه تفكر یا زندگی در معرض سوال و ابهام است. به همین دلیل هر پدیده‌ای می‌تواند منشأ نگرانی شود. زیرا گمان دارند كه نوعی از سبك زندگی در حال محاصره كردن آن شیوه تفكر یا زندگی مطلوب آنان است. وقتی كه انسان نگران موجودیت مطلوبش شود، هر چیزی را با سوءظن و ابهام می‌بیند. هر صدایی را علیه آن موجودیت ارزیابی می‌كند، بدون آنكه گوینده آن صدا چنین قصدی را داشته باشد. از تحول استقبال نمی‌كند، چون تصور می‌كند تغییرات آن قابل كنترل برای او نیست و در نهایت او بازنده تغییر و تحول است. ولی این ترس و رفتار ناشی از آن نه تنها مشكل را حل نمی‌كند بلكه موجودیت مورد نظر را بیش از پیش تحت خطر قرار می‌دهد. زیرا قدرت انطباق‌پذیری خود را از دست می‌دهد و هر روز منزوی‌تر می‌شود.»
 
 امام جمعه موقت تهران: همه به جای كف، باید فریاد بزنند یاحسین!
«شعار فقط یا حسین» عنوان گزارش اعتماد از سخنان آیت‌الله محمد‌علی موحدی‌كرمانی، خطیب موقت جمعه این هفته تهران است که از قول او آورده است:
 
- مساله مسابقات فوتبال، مساله عجیبی شده. از طرفی تذكرات داده شده است، بنده هم در این رابطه تذكر می‌دهم.

- از طرفی اظهار می‌كنند كه اگر آن را در ایران تعطیل كنیم توالی فاسد زیادی خواهد داشت. من در این زمینه وارد نمی‌شوم اما باید بگویم كه اگر قرار است شب عاشورا مسابقات فوتبال انجام بگیرد، دقت كنید كه فضای استادیوم باید صددرصد عاشورایی و كربلایی باشد، در و دیوار آنجا باید سیاه پوش شود، تمام فضا سیاه پوش شود و فریاد یا حسین از میان جمعیت پیوسته بلند شود. عوض كفی كه در این مسابقات زده می‌شود باید همه فریاد بزنند یاحسین.

این گزارش، همچنین به تجمع دیروز جمعی از انصار حزب‌الله تحت عنوان «آمران به معروف و ناهیان از منكر» در اعلام انزجار از برگزاری مسابقه فوتبال ایران و كره جنوبی اشاره نموده است. حسین‌الله‌كرم در این تجمع گفته است: «اگر حرمت‌شكنی شود، مسوولان سه قوه باید استعفا دهند یا از كار بركنار شوند.»
 
 
دغدغه‌های اگزیستانسیل موحد
این روزنامه در صفحه 7 گزارشی از مراسم رونمایی کتاب شعر «شاهد عهد شباب»، اثر محمدعلی موحد را به چاپ رسانده و سخنان مصطفی ملكیان را زیر عنوان «دغدغه‌های اگزیستانسیل موحد» ارائه نموده است.
 او در بخشی از سخنان، گفته است: «آرمان‌های استاد موحد در این اثر، خیلی متعالی و بلند پروازانه است. از قدیم الایام متفكران و فرزانگان و بنیانگذاران ادیان و مذاهب و الهی دانان آرمان‌ها را به «فردی» و «اجتماعی» تقسیم‌بندی می‌كردند.... همچنین آرمان‌های بشری را در سه دسته «حقیقت»، «خیر» و «زیبایی» به لحاظ فردی و سه دسته «عدالت»، «آزادی» و «برابری» به لحاظ جمعی می‌توان تقسیم بندی كرد. بنابراین ما در زندگی با شش آرمان سرو كار داریم. جالب است در این اشعار اگر نگویم به همه این آرمان‌های شش گانه پرداخته شده است، حتی اگر حق همه آنها ادا نشود.... برای كسی مثل من خیلی ارزشمند است كه شخصی یك نوع نگاه معتدل به همه آرمان‌ها دارد و نه اینكه آرمانی او را نسبت به آرمان دیگری دچار فراموشی كند و چنان مسحور یكی از این آرمان‌ها شود كه اساسا توجه نكند آرمان دیگر یا آرمان‌های دیگری هم وجود دارد. این نوع تفسیر آرمانی از فرد و جامعه در این اشعار به چشم می‌خورد.»
  
تحولات فقه در تمدن متن محور
روزنامه اعتماد در صفحه 7 به معرفی کتاب «تحولات فقه در تمدن متن محور» پرداخته و درباره آن نوشته است: «این کتاب به سیر تحول فقه در سده‌های نخستین تاریخ اسلامی از آغاز تا شكل‌گیری مكتب اصحاب حدیث متاخر اختصاص دارد. نویسنده كتاب به اهمیت فقه در تمدن اسلامی واقف است و می‌نویسد: « فقه در تمدن‌های نقل محور همان جایگاهی را داراست كه فلسفه در تمدن‌های مبتنی بر عقل خودبنیاد.»
 حامد خانی (فرهنگ مهروش) دانشیار گروه الهیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان در این اثر به موضوعاتی نظیر «تحولات حقوقی، عبادی و مناسكی جامعه عرب در آستانه ظهور اسلام»، «تحول شیوه‌های صدور حكم شرعی در دوران شكل نیافتگی علم فقه» و «جریان‌های فكری نیمه دوم سده دوم هجری قمری و پیدایی تدریجی فقه به مثابه یك علم» پرداخته است.
  
احساسات مذهبی نامرغوب
این روزنامه در صفحه 10 گفتگو با فردین خلعتبری، درباره موسیقی مذهبی و آسیب‏‌شناسی امروز آن را منتشر ساخته و درباره آسیب‌شناسی وضعیت فعلی در موسیقی با رویکرد سوگواری و نوحه‌سرایی سخن به میان آورده است.
 او در بخش از سخنان خود، خاطرنشان ساخته است: «در سالیان قبل، هنری که منسوب به مذهب می‌شد، هنری لوکس بود. وقتی یک مکان مذهبی مثل مسجد را بررسی می‌کنید، می‌بینید که معماری بسیار لوکس و پر از تزیینات گران‌قیمت دارد و همان معماری را دارد که برای جاهایی مثل کاخ‌ها به‌کار برده می‌شده.... اگر به این بناها نگاه کنید در این معماری‌ها، دوران‌شناختی هنر امکان‌پذیر و قابل‌بازشناسی است.... همین مساله را در تعزیه هم می‌توانید ببینید. تعزیه به‌عنوان کارنمایشی و سواد شفاهی مردم ما است كه آدم‌های معتبری در آن فعالیت می‌کردند. اگر کسی می‌خواند خوش‌صداترین بود اگر کسی می‌نواخت بهترین نوازنده بود و باید این سوال را بپرسیم که چرا در این دوره‌ای که هستیم آنچه به مذهب منسوب می‌شود، دارد شکل نامرغوبی می‌گیرد.... به‌تبع آن سهل‌انگاری، انتظار بیشتری در موسیقی نمی‌توان داشت.... این نامرغوبی همین‌گونه ادامه دارد و حتی احساسات مذهبی نامرغوب را به وجود می‌آورد که در درجه اول نازیباست و در درجه دوم بدون شناخت است.»
  
تفلسف از راه درگیر شدن با فرآیند فلسفه‌ورزی ممكن می‌شود
اعتماد در صفحه 16 بخش دیگری از سلسله یادداشت های فلسفی محسن آزموده را با عنوان «فلسفه‌ورزی یا فلسفه دانی: تقدم فرآیند بر فرآورده» منتشر ساخته و یك دلیل اصلی و اساسی عدم آموزش استقلال فكری و جسارت اندیشیدن و پرسیدن در نهادهای آموزشی ما را «تاكید بر فرآورده به جای فرآیند» دانسته است.
 
او که معتقد است یادگیری فلسفه‌ورزی یا تفلسف، جز از طریق درگیر شدن با فرآیند فلسفه‌ورزی ممكن نمی‌شود، می نویسد: «یك راه ساده برای آشنایی با فرآیند فلسفه یا همان فلسفه‌ورزی مطالعه اصل آثار فیلسوفان است.... راه اصولی‌تر اما فهم روش فلسفه‌ورزی است. نخستین شرط فلسفه‌ورزی، درگیر شدن در وضعیت سوال و حیرت است، فلسفه‌ورزی با حیرت آغاز می‌شود و فیلسوف در وهله اول در وضعیتی بغرنج گرفتار شده و مساله‌ای برای او پدید آمده است. مساله دوم اما آن است كه تنها و یگانه راه برون رفت از این وضعیت با تكیه بر عقل و خرد حاصل می‌شود و فیلسوف هیچ تكیه‌گاهی جز عقل ندارد. سومین نكته‌ای كه هر فلسفه‌ورزی باید بدان پایبند باشد این است كه در فلسفه هیچ پرونده‌ای مختوم نمی‌شود و هیچ پرسشی به پاسخ نهایی نمی‌رسد و همواره این امكان برای فیلسوفان بعدی یا حتی خود او گشوده است كه در نتایج و فرآورده‌هایی كه حاصل آورده، امكان تردید هست.»
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 عبدالله اسفندیاری، معاون اسبق فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی: ما ساموئل خاچیكیان را ممنوع الكار نكردیم و برخلاف حرف‌ها او خودش خواست كه فیلم «چاووش» را بسازد، او مسیحی بود اما نهج البلاغه را خوانده بود و به آن علاقه داشت و گفت می‌خواهم فیلمی در این باره بسازم. ما از «چاووش» حمایت كردیم مثل همه فیلم‌هایی كه آن زمان حمایت می‌كردیم و آن سال‌هایی كه كار نكرد، ربطی به ممنوع الكاری نداشت.
 
 در نود و دومین نشست دوره چهارم یك‌شنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ، درباره «فرهنگ، شهرت و آیین» صحبت می‌شود تا زوایای مختلف فرهنگ و آیین در جامعه ایرانی مورد بررسی قرار گیرد. در این نشست دكتر پیچرانلو و دكتر رحمانی درباره «فرهنگ، شهرت و آیین» صحبت می‌كنند و در ادامه، مطابق برنامه‌ همیشگی این نشست‌ها فیلم مستند «نخل» ساخته فرهاد ورهرام اكران می‌شود.


کد مطلب: 6790

آدرس مطلب: http://dinonline.com/doc/report/fa/6790/

دین آنلاین
  http://dinonline.com