صدانت چه می‌کند و به کجا تعلق دارد؟

19 ارديبهشت 1395 ساعت 0:05

چندی است به پشتوانه شبکه‌های اجتماعی، پیوندهایی خواندنی به اشتراک مخاطبان گذاشته می‌شود که مرجع آنها تارنمایی است به نام صدانت.


تارنمای صدانت به همت جمعی از جوانان داوطلب و علاقه‌مند به مباحث فلسفی و فرهنگی اداره می‌شود و تلاش دارد تا مرجعی باشد برای دسترسی آسان‌تر به تازه‌ترین نوشته‌ها، سخنرانی‌ها و آثاری که در زمینه‌های فلسفه‌ی دین، فلسفه‌ی اخلاق، عرفان، فلسفه‌ی فقه، اسطوره‌شناسی، فلسفه‌ی تاریخ، فلسفه‌ی سینما، فلسفه‌ی برای کودکان. صدانت می‌کوشد تا حد امکان دیدگاه‌های گوناگون را طرح کند. این کار در قالب ارایه‌ی متن/صوت/ویدئوی درس‌گفتار، سخنرانی‌، مصاحبه، نوشتار و معرفی کتاب انجام شده است.
گفتنی است صدانت تاکنون درس‌گفتار و سخنرانی و گفت‌وگوهای متعددی از اندیشمندانی چون مصطفی ملکیان، بابک احمدی، محمدعلی اسلامی ندوشن، داریوش آشوری، داریوش شایگان، آرش نراقی، مراد فرهادپور، ابولقاسم فنایی و ... منتشر کرده است. 
«معرفی کتاب» از بخش های دیگر صدانت است. این سایت همچنین، سیر مطالعاتی پیشنهادی‌ای برای فلسفه‌ی غرب و فلسفه‌ی اسلامی ارایه داده است تا راه را برای آشنایی بیشتر علاقمندان و مخاطبان هموار کرده باشد.
تازه ترین اخبار در حوزه های یادشده نیز به اطلاع بازدیدکنندگان سایت می رسد. بخش «یادداشت‌ها» نیز پاره ای از دغدغه های بعضی از گردانندگان سایت را به نمایش می گذارد.
از تلاش‌های اختصاصی صدانت می‌توان به مصاحبه با مصطفی ملکیان، سروش دباغ، حسین دباغ، محسن کدیور اشاره کرد.
از دیگر  اختصاصی صدانت می‌توان به گردآوری و پیاده‌سازی درس‌گفتارها و سخنرانی‌ها از جمله روش‌شناسی و روش‌تحقیق مصطفا ملکیان اشاره کرد.
گردانندگان سایت، به «اصالت فرهنگ» باور دارند و توسعه‌ی فرهنگی را مقدّم بر توسعه‌ی دیگر ابعاد زندگی انسانی می‌پندارند. 
گفتنی است سایت صدانت از سال 1387 آغار به کار کرده است اما از سال 1392 به صورت جدی تر و تخصصی تر کار خود را پی گرفته است. فعّالیّت صدانت در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران است .


کد مطلب: 6353

آدرس مطلب: http://dinonline.com/doc/news/fa/6353/

دین آنلاین
  http://dinonline.com