مجازات بدنی به جای حبس؟

29 مرداد 1397 ساعت 15:22

هادی صادقی در ششمین نشست دفاتر حمایت از حقوق زنان و خانواده دادگستری‌های کشور در مشهد افزود: در فرهنگ امروز غربی، مجازات‌های بدنی را غیرانسانی می‌دانند لذا حقوقدانان ایرانی نیز آن را پذیرفته و اصل مجازات را بر زندان گذاشته‌اند. این مقام قضایی پیش‌تر گفته بود: مجازات های بدنی بسیار تاثیرگذارتر از حبس است و مجازات شلاق که در اسلام آمده بسیار موثرتر است.


هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه که در زمینه فلسفه اخلاق آثار و پژوهش‌هایی داشته به مجازات حبس و زندان انتقاد دارد و معتقد است باید از مجازات‌های جایگزین استفاده کرد. اینکه پیشنهاد بدیل آنان چیست خود جای توجه دارد. حبس برداشته شود و به جای آن مجازات بدنی تعیین شود! آیا مجازات بدنی درباره همه جرایم و تعزیرات رواست؟

معاون فرهنگی قوه قضائیه در مذمت حبس به چند مورد اشاره کرده و گفته است: زمانی که یک فرد زندانی می‌شود، علاوه بر مجازات حبس، مجازات های دیگری نیز به وی و اطرافیانش تحمیل می گردد به طوری که خانواده آن فرد نیز در کنار وی مجازات می شود. علاوه بر آن دولت نیز مکلف به تامین هزینه های فرد زندانی می گردد و زندانی از فعالیت اجتماعی محروم می شود و در واقع جامعه نیز به نوعی مجازات می شود. از سوی دیگر در زندان شبکه سازی مجرمین شکل می گیرد زیرا زندان دانشگاه جرم و جنایت است و هر چه در امر آموزش زندانیان تلاش کنیم، باز هم زندانیان در کنار هم قرار دارند و از هم تاثیر می پذیرند.

وی در توضیح این مطلب اظهار داشته است: زندان نباید به عنوان مجازات اصلی برای فرد مجرم در نظر گرفته شود زیرا زندان تناسبی با جرم ندارد، تناسب‌ها در زندان رعایت نمی‌شود و زندانی کردن فرد به معنای سلب آزادی از یک انسان است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گقته است: وقتی فرد به بدن فرد دیگر آسیب می زند، با زندانی کردن وی به جای قصاص و آسیب بر جسم وی، به روحش آسیب می‌زنیم در حالی که از نظر انسانی چنین حقی را نداریم و این مسئله یک خطای حقوقی است و جامعه حقوقی از آن غفلت کرده است. این خطای حقوقی در همه دنیا رخ می دهد لذا حقوقدانان و اندیشمندان باید به جای زندانی کردن فرد، روشهای جایگزین بیابند.

البته ایشان احتمالاً روش‌های جایگزین را متعدد می‌داند، اما از باب مثال، از روش شلاق زدن به عنوان روشی تأثیرگذار سخن به میان می‌آورد. برخی از منتقدان معتقدند جایگزین کردن تنبیه بدنی نیز ممکن است در موارد بسیاری با کرامت انسانی افراد منافات داشته باشد و هرگز نمی‌توان این تنبیه را به عنوان تنبیهی اخلاقی و جایگزین حبس معرفی کرد.


کد مطلب: 7876

آدرس مطلب: http://dinonline.com/doc/report/fa/7876/

دین آنلاین
  http://dinonline.com