نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
استاد فلسفه دانشگاه تگزاس

چرا لیبرال‌ها این‌قدر آشفته هستند؟

رئیس‌جمهور شدنِ ترامپ لیبرال‌ها را بسیار متأثّر ساخته است، به طوری که اکثر آنها دچار افسردگی، اضطراب و خشم گشته‌اند. محافظه‌کاران نیز از واکنش شدید لیبرال‌ها سردرگم شده‌اند. اما چرا لیبرال‌ها به جای اینکه صرفاً ناراحت باشند، مثل شکست‌خورده‌ها این‌قدر آشفته و پریشان‌حال شده‌اند؟

۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۷
 
یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکلّ سازمان همکاری اسلامی و وزیر سابق امور اجتماعی عربستان سعودی است.

سیاست‌های اسلام‌ستیزانه در خدمت اهداف داعش

طبق گزارش اف‌بی‌آی، مابین سال‌های 2001 تا 2015، 2545 مورد حادثۀ مرتبط با اسلام‌ستیزی در ایالات متّحده رخ داد و در سال 2015 اسلام‌ستیزی در امریکا 67درصد افزایش پیدا کرد. البته این اتّفاقات محدود به امریکا نیست، اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در کشورهای اروپایی نیز با افزایش مواجه بوده است.

۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
 
درس‌های مسیح برای مسلمانان امروز

درس‌های مسیح برای مسلمانان امروز

اشکال کار دین اسلام در چیست؟ چرا داعش و امثالِ آن می‌خواهند قوانین سختگیرانۀ خود را بر همگان تحمیل کنند؟ چرا تروریست‌هایی وجود دارند که به اسم «الله» خون انسان‌ها را می‌ریزند؟

۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۸
 
جماعت‌گرایی در گفت‌وگو با مایکل والرز و مایکل سندل

جماعت‌گرایی در گفت‌وگو با مایکل والرز و مایکل سندل

با مایکل والزر دوم مهرماه 95 در منهتن نیویورک و با مایکل سندل در تاریخ 28 آبان 1395 در دانشگاه هاروارد به‌گفت‌وگو نشستم. متن کامل این دو مصاحبه به‌رودی منتشر خواهد شد.

۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۶
 
چرایی سرکوب مسلمانان اهل‌تسامح در پاکستان

چرایی سرکوب مسلمانان اهل‌تسامح در پاکستان

هفتۀ گذشته، یک عامل انتحاری داعشی به جمعیت صوفیان مشغول پایکوبی در زیارتگاه بزرگ سیهون شریف حمله برد و منجر به کشته شدن 90 نفر شد. این اتّفاق نشان داد که اسلام‌گرایان رادیکال تا این حد قدرت پیدا کرده‌اند که مسلمانان میانه‌رو و اهل‌تسامح پاکستان را مورد سرکوب قرار دهند. این حمله همچنین حاکی از افزایش ...

۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۹
 
اراده معطوف به نفوذ در گفت‌وگوی زرشناس و عبدالکریمی

اراده معطوف به نفوذ در گفت‌وگوی زرشناس و عبدالکریمی

بیژن عبدالکریمی و شهریار زرشناس با حضور در برنامه زاویه درباره موضوع «نفوذ و ابعاد و مصادیق آن» به مناظره پرداختند. عبدالکریمی در این برنامه با طرح مقدماتی کوشید نشان دهد نفوذ به عنوان یک پروژه وجود ندارد اما زرشناس در نهایت نفوذ را مردود ندانست و لزوم توجه به افقی تازه‌ و تفکری معطوف به برنامه را به ...

۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۱
 
رابطۀ نخبگان با دین بهتر از چیزی است که ما تصوّر می‌کنیم

رابطۀ نخبگان با دین بهتر از چیزی است که ما تصوّر می‌کنیم

دانشگاه نبراسکا مطالعه‌ای انجام داده که نشان می‌دهد بین سطح تحصیلات و سطح دیانتِ افراد ارتباط پیچیده‌ای وجود دارد. برای مثال افراد باسوادتر بیشتر به حقانیت دین خود تردید دارند، اما در عوض این افراد بیشتر به حیات اخروی معتقدند.

۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۱
 
پاسخ نصر به امکان یا امتناع اندیشه سیاسی ملاصدرا

پاسخ نصر به امکان یا امتناع اندیشه سیاسی ملاصدرا

هفته نامه صدا: سید حسین نصر غیرسیاسی ترین و هم هنگام سیاسی ترین متفکر تاریخ ایران معاصر است. شاید این نکته را بتوان از خصائص خاص تاریخ ایرانی دانست که جمع اضداد در سیر آن به سادگی رصد شدنی است. اما چرا سید حسین نصر غیرسیاسی ترین و هم هنگام سیاسی ترین متفکر تاریخ ایران معاصر است؟ پاسخ ساده و ابتدایی ...

۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۳
 
پیتر ون بورن نویسنده و کارمند سابق سرویس خارجی ایالات متّحده

ممنوعیت مسافرتی ترامپ چیز تازه‌ای نیست

بعضی از مردم امریکا می‌گویند «ما امریکایی‌ها این‌گونه نیستیم»، اما متأسفانه باید بپذیریم که ما همیشه همین‌طور بوده‌ایم. فرمان اجرایی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان از هفت کشور اسلامی، تداوم همان روال سابقی است که از مدّت‌های مدید در امریکا رایج بوده است. این فرمان اجرایی غیرمنتظره و بی‌سابقه نیست،...

۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۶
 
آیا باید زبان متن ادعیه را ساده‌سازی کرد؟

آیا باید زبان متن ادعیه را ساده‌سازی کرد؟

ممکن است زبان و الفاظی که در کلیسا به کار می‌رود قدری مغلق و دشوار به نظر برسد، اما باید به این نکته توجّه داشت که خداوند فراتر از آن است که بتوان او را در قالب الفاظ جای داد.

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۳
 
انتقاد بیژن عبدالکریمی به روشنفکران درباره شریعتی

انتقاد بیژن عبدالکریمی به روشنفکران درباره شریعتی

عبدالکریمی گفت: روشنفکرانی چون سروش، طباطبایی و شایگان که بامتهم کردن شریعتی به ایدئولوژی اندیشی، جامعه را از این سرمایه محروم کردند دچار خطایی هرمنوتیکی‌اند وبه همین دلیل آنها را نمی بخشم.

۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۵
 
معنای ایمان به مداخلۀ الهی؛ آیا ترامپ را خدا انتخاب کرده؟

معنای ایمان به مداخلۀ الهی؛ آیا ترامپ را خدا انتخاب کرده؟

از زمانی که دونالد ترامپ در انتخابات به پیروزی رسید، بسیاری از مسیحیان خود را مجاب ساخته‌اند که ولو ترامپ رهبر چندان بافضیلتی برای آمریکا نیست، این خداوند است که او را برای منصب ریاست‌جمهوری کشور انتخاب کرده است. در اینجا نگاه دقیق‌تری به موضوع مداخلۀ خداوند در امور سیاسی می‌اندازیم.

۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
 
دوستان و دشمنان هاشمی

دوستان و دشمنان هاشمی

گروه‌های زیر که برمی‌شمارم و به ایجاز وصف می‌کنم، خصومتشان با اکبر هاشمی‌رفسنجانی قابل‌درک است.

۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
 
شش نکته از قرآن کریم دربارۀ حضرت مریم

شش نکته از قرآن کریم دربارۀ حضرت مریم

مسلمانان برای حضرت عیسی و مادر او حضرت مریم احترام بسیاری قائلند و حضرت مریم از جهات بسیاری الگو و الهام‌بخش مسلمانان است.

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۲
 
چگونه با تروریسم و افراطی‌گری به مبارزه بپردازیم

چگونه با تروریسم و افراطی‌گری به مبارزه بپردازیم

برخلاف آنچه تروریست‌ها تصوّر می‌کنند، خداوند نیازی ندارد که آنها دینش را نجات دهند، بلکه انسان‌ها باید ایمان و اعتقاد خود را افزایش دهند و به عظمت خداوند اعتماد داشته باشند.

۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۹
 
شاهین وایت، مشاور سابق «دیوان دادرسی پناهندگان در استرالیا» و دارای مدرک کارشناسی ارشد در حوزۀ مطالعات خاورمیانه و آسیای مرکزی از دانشگاه ملّی استرالیا

رویارویی با مدرنیته: چرایی اهمیت احیای تصوّف

دنیای مدرن با مسلمانان سنگدل و بی‌رحم بوده است. یادگاری که عصر استعمار برای خاورمیانه و شمال آفریقا برجای گذاشت، درگیری‌های پایان‌ناپذیر و آشوب‌های سیاسی بوده است؛ به‌طوری‌که مسلمانان مجبورند برای برخورداری از یک نظام مطلوب سیاسی که بتواند چنددستگی‌های قومی، دینی و ارضی آنها را به وحدت مبدّل سازد همواره ...

۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۰
 
نواندیشی دینی در سه پرده

نواندیشی دینی در سه پرده

جریان نواندیشی دینی در ایران پس از انقلاب اسلامی تحولات چشمگیری پذیرفته است. از جمله این تحولات ظهور گرایش‌های فکری متفاوت در دل این جریان فکری مادر است. به نظر می‌رسد که در سال‌های اخیر در دل جریان نواندیشی دینی دست‌کم سه گرایش کمابیش متمایز و مهم شکل گرفته است.

۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۳
 
پورجوادی و مقایسه امامت غیرتاریخی هانری کربن با امامت تاریخی مدرسی طباطبایی

پورجوادی و مقایسه امامت غیرتاریخی هانری کربن با امامت تاریخی مدرسی طباطبایی

نصرالله پورجوادی پیش از آنکه در مراسم بزرگداشت هانری کربن شرکت کند در صفحه فیسبوک خود نوشت: «روز دوشنبه ۲۴ آبان از ۶ تا ۸ بعدازظهر در انجمن آثار و مفاخر واقع در پل امیر بهادر، مراسمی در بزرگداشت هانری کربن برگزار خواهد شد و من هم قصد دارم راجع به تشیع و تسنن ازنظر کربن سخن بگویم و امام‌شناسی کربن را ...

۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۷
 
ایدئولوژی داعش؛ از سید قطب تا ابوبکر البغدادی

ایدئولوژی داعش؛ از سید قطب تا ابوبکر البغدادی

در طول دو سال گذشته داعش در حال اشغال خاک عراق و سوریه بوده است. اما تا زمانی که موصل به دست داعش سقوط نکرده بود، امریکا هنوز توجّه چندانی به پیشروی‌ها و افزایش قدرت این گروه تروریستی نشان نمی‌داد. اما با سقوط موصل، جهان از اقدامات وحشیانه و ظالمانۀ داعش مطّلع شده است: گردن زدن گروگان‌های غربی، قتل‌عام ...

۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۷
 
آیا دودستگیِ زاییدۀ «اصلاحات» از میان خواهد رفت؟

آیا دودستگیِ زاییدۀ «اصلاحات» از میان خواهد رفت؟

در سی و یکم اکتبر سال 1517 راهبی به نام مارتین لوتر در شهر ویتن‌برگ آلمان وارد کلیسایی شد، سندی را با 95 رساله به درب‌های چوبی کلیسا میخ کرد و بدین ترتیب فتیلۀ «اصلاحات» را روشن ساخت. اقدامات لوتر عصری مملو از تشنّج‌های سیاسی و دینی را رقم زد و چهرۀ اروپا را دگرگون ساخت.

۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳