نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  

برنامۀ کار ریاست‌جمهوری ترامپ

دونالد ترامپ وعده داده تا امریکا را از اساس نوسازی کند و وقتی دورۀ ریاست‌جمهوری‌اش آغاز شود، کسی جلودارش نباشد. جمهوری‌خواهان هر دو مجلس کنگره را تحت‌کنترل خود خواهند گرفت و او خواهد توانست شخص محافظه‌کاری را برگزیند تا کرسی خالی دیوان عالی را پر کند. با این حال ترامپ در کمپین خود بیشتر از سر هیجان ...

۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۱
 

آیا ترامپ مسلمانان آمریکا را وادار به ترک این کشور خواهد کرد؟

مسلمانان امریکا امسال انتخابات پرمخاطره‌ای را پشت سر گذاشتند. بسیاری از مسلمانان جهان در کشورهایی غیر از امریکا نیز تمام شب سه‌شنبه را بیدار ماندند، چشم خود را به صفحۀ تلویزیون‌ها دوخته و منتظر نتایج انتخابات بودند. وقتی نتایج اعلام شد، مسلمانان متحیّر مانده بودند که در برابر موفقیت غیرمنتظرۀ ترامپ ...

۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۱
 

آیا ترامپ قادر است به نبرد فرهنگی خاتمه بخشد؟

تعدادی آرائی که دونالد ترامپ از مسیحیان سفیدپوست به دست آورده، از آراء اکتسابی تمام نامزدهای جمهوری‌خواه دیگر در تاریخ ریاست‌جمهوری آمریکا بیشتر بوده است.

۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۹
 
نقش دین در رقابت ریاست‌جمهوری امریکا

نقش دین در رقابت ریاست‌جمهوری امریکا

در رقابت ریاست‌جمهوری امریکا همانند تمام کشورهای غربی دیگر، دین از نقش قابل‌توجّهی برخوردار است. اما باز هم نقش دین نه ثابت است، نه به‌سادگی قابل‌پیش‌بینی است.

۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶
 
نقش اخلاق دینی در حوزۀ سیاست اجتماعی

نقش اخلاق دینی در حوزۀ سیاست اجتماعی

این روزها وقتی صحبت از مشکلات اجتماعی و راه‌حل آنها می‌شود، بعضی از مردم از آوردن اسم دین گریزانند. از نظر آنها اخلاق دینی امری زیان‌بار است، زیرا معتقدند دین درصدد تحمیل مواضع خود بر مردم است. متأسفانه بعضی سازمان‌های مذهبی با اعمال کنترل بر جامعه از کانال تحمیل مقرّراتِ واپس‌گرایانۀ اخلاقی موجب بروز ...

۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۶
 
چه‌کسی باور می‌کند؟

چه‌کسی باور می‌کند؟

در ماجرای سعید طوسی ... بیایید یک‌دهم درصد احتمال بدهیم طرف بی‌گناه باشد یا دست‌کم جرمش به این شدت و غلظت نباشد اما چنین کسی با چه ابزاری می‌تواند از خودش رفع اتهام کند؟

۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳
 
اگر عیسی مسیح رئیس‌جمهور می‌شد...

اگر عیسی مسیح رئیس‌جمهور می‌شد...

اگر مسیح نیز یکی از نامزدها بود، از ما می‌خواست با پول این کمپین‌ها (539 میلیون دلار) چه کنیم؟

۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۴
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضااسلامی، عضو هيئت علمی پژوهشكده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

شبهه اهانت به مذهب به سبب قمه‌زنی

در سایت دین‌آنلاین بحثی دیدم با عنوان «آیا عنوان وهن دین می‌تواند مستند حرمت باشد؟» که گزارشی از سخنرانی آقای سید جعفر شیرازی بود که هیچ سابقه آشنایی با ایشان ندارم و برفرض آنکه گزارش، وافی به مقصود و اشتباه در ترجمه صورت نگرفته باشد، چند نکته عرض می‌کنم:

۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۸
 
من قبر نمی‌خواهم، مرا روی شومینه بگذارید

من قبر نمی‌خواهم، مرا روی شومینه بگذارید

هرکس باید بتواند خود دربارۀ بقایای جنازه‌اش تصمیم‌گیری کند؛ حال پاپ هر نظری که می‌خواهد داشته باشد! این سخن اعتراضی را گاردین به نقل از آنجلا نوستاتر منتشر کرده است.

۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۱
 
آیا دودستگیِ زاییدۀ «اصلاحات» از میان خواهد رفت؟

آیا دودستگیِ زاییدۀ «اصلاحات» از میان خواهد رفت؟

در سی و یکم اکتبر سال 1517 راهبی به نام مارتین لوتر در شهر ویتن‌برگ آلمان وارد کلیسایی شد، سندی را با 95 رساله به درب‌های چوبی کلیسا میخ کرد و بدین ترتیب فتیلۀ «اصلاحات» را روشن ساخت. اقدامات لوتر عصری مملو از تشنّج‌های سیاسی و دینی را رقم زد و چهرۀ اروپا را دگرگون ساخت.

۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳
 
بزرگداشت کوروش و ضرورت تغییر استراتژی تبلیغ

بزرگداشت کوروش و ضرورت تغییر استراتژی تبلیغ

روز هفتم آبان، به طور غیر رسمی روز بزرگداشت کوروش. روزی که در دو دهه اخیر دستمایه‌ای برای تقویت حس پان‌ایرانیسم در میان برخی جوانها شده است. امسال نیز عده زیادی در تجمعی در کنار آرامگاه کوروش، به او ادای احترام کردند و حتی برخی افراد با سجده بر قبر کوروش سعی بر ترغیب جوانان هیجان زده به سجده بر مقبره ...

۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۶
 
«روز اصلاحات» چه روزی است؟

«روز اصلاحات» چه روزی است؟

سی و یکم اکتبر علاوه بر این که روز هالووین، روز شیرینی خوردن، پوشیدن لباس‌های مخصوص و شیطنت است، روز اصلاحات نیز هست، یعنی روزی است که پروتستان‌ها سالگرد شکل‌گیری جنبش اصلاحات پروتستانی را گرامی می‌دارند. در امریکا روز اصلاحات برای لوتران‌ها و اعضای کلیسای اصلاح‌شده روز جشن است.

۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۱
 
حاشیه‌ای بر تجمع پاسارگاد؛ پوچ‌انگاری هویت ایرانی و چالش «دیده‌نشدگی»

حاشیه‌ای بر تجمع پاسارگاد؛ پوچ‌انگاری هویت ایرانی و چالش «دیده‌نشدگی»

برای دفاع از هویت اسلامی نیازی نیست به هویت ایرانی تاخت و تلاش کرد همه نمادهای ایرانی زدوده شود. بلکه مانند ایرانیانی که اسلام را در فرهنگ و آیین خود ترکیب کردند باید الگوهای رفتاری و فرهنگی طراحی کرد که در آن‌هم از هویت ایرانی نماد و نشانی باشد و هم فرهنگ اسلامی را جلوه‌گری نماید.

۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۶
 
علی الماسی، پژوهشگر مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

بد و بدتر؛ ترامپ یا کلینتون؟

درآستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا در نوامبر2016(18آبان1395)، دکتر حسن روحانی درجمع مردم اراک، انتخاب ترامپ و کلینتون را انتخاب بین بد و بدتر دانست و گفت: «در سازمان ملل یکی از رهبران از من پرسیدند که کدام یک را ترجیح می‌دهی؟ و من در پاسخ گفتم کدام بد را به بدتر یا بدتر را به بد ترجیح دهم؟»

۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۷
 
دین در انحصار عقل می‌میرد

دین در انحصار عقل می‌میرد

دین‌شناسی تماماً عقل‌گرایانه چندان روا و مناسب از کار درنمی‌آید. من با این گفته موافقم که خدای ادیان از خدای فیلسوفان کاملاً متفاوت است. اینکه در خصوص هر گزاره دینی به دنبال ادله عقلی بگردیم، خطای نابخشوده‌ای است. ما با این کار راه به‌جایی نمی‌بریم و اصلاً مقصد و مقصود را گم می‌کنیم. به عقیده این قلم ...

۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۸
 
آیا می‌توان به جای روانشناس، به مشاور فلسفی مراجعه کرد؟

آیا می‌توان به جای روانشناس، به مشاور فلسفی مراجعه کرد؟

هر روز تعداد بیشتری از مردم به جای مراجعه به روان‌درمانگران به مشاوران فلسفی روی می‌آورند تا راهنمایی‌هایی حکیمانه دریافت کنند. این مشاوران بسیار شبیه به روان‌درمانگران سنّتی عمل می‌کنند، اما به جای ارائۀ راه‌حل‌هایی مبتنی بر فهم خود از بهداشت روان یا روان‌شناسی، راه‌حل‌ها و رهنمودهایی از مکتوبات متفکّران ...

۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۹
 
حشدالشعبی "حزب" می‌شود؟

حشدالشعبی "حزب" می‌شود؟

فرماندهان حشد الشعبی عراق؛ همان‌هایی که محور آزادسازی‌های این کشور از دست داعش هستند با مقتدی صدر، رهبر شیعی جریان صدر در منطقه حنانهٔ نجف، مقر (و منزل) او دیدار کردند. دیداری سیاسی که بوی آن پیش از این، به مشام نرسیده بود؛ آن هم مصادف با جنگ پراهمیت نیروهای عراقی با داعش در موصل.

۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۱
 
دیوید والپ، خاخام ارشد معبد سینایی متعلق به خیریه ماکس وب یهودی

چرا رهبران دینی نباید نامزد خاصی را توصیه کنند؟

تقریباً هرروز از من پرسیده می‌شود که از کدام نامزد انتخاباتی حمایت کرده‌ام و کدام را به جماعت دین‌داران توصیه می‌کنم. من در جواب می‌گویم که نه‌تنها این کاری احمقانه است، بلکه موجب به خطرافتادن وضعیت معاف از مالیات کنیسه‌ام خواهد شد.

۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۳
 
پیروان مذهب تلفیق؛ تحلیلی بر رویکرد فقهی اخوان‌المسلمین

پیروان مذهب تلفیق؛ تحلیلی بر رویکرد فقهی اخوان‌المسلمین

یکی از اصلی‌ترین راه‌های آشنایی با مبانی فکری و رویکردهای عملی جنبش‌ها و گروه‌های سیاسی- اجتماعی جهان اسلام، شناخت مبانی فقهی آنهاست. تحلیل این مبانی، نسبت آنها را با سایر مذاهب اسلامی‌ روشن می‌سازد و می‌توان تا حدود زیادی موضع‌گیری و عملکرد آنها را در قبال تحوّلات و پدیده‌های جهان اسلام پیش‌بینی کرد....

۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۰
 
دکترای جامعه‌شناسی فرهنگ، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان

تحلیل فیلم فروشنده با منطق «جامعه‌شناسی اخلاق»

موافق باشیم یا مخالف، «فروشنده» مهم‌ترین فیلم سینمایی امسال ایران است؛ فیلمی که مثل دیگر آثار اصغر فرهادی زبانی گزنده و البته ساده دارد.

۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۰