نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
باقر طالبی دارابی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب

نگاهی دین‌پژوهانه به فراخوان مجتهد شبستری

رهیافت حوزوی (فقهی اصولی) به دین به مثابه یک سنت علمی قابل توجه، محور فعالیت حوزویان در بستر «مدارس علمیه» است. اما اندکی آن‌سوتر، مراکز حوزوی جدید (دانشگاهی و پژوهشگاهی) غالباً بر رویکردهای جدید استوار شدند. فلسفه دین، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، پدیداری‌شناسی، انتقادی، غیره. محصول این چنین رویکردهایی،...

۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
 
دوستان و دشمنان هاشمی

دوستان و دشمنان هاشمی

گروه‌های زیر که برمی‌شمارم و به ایجاز وصف می‌کنم، خصومتشان با اکبر هاشمی‌رفسنجانی قابل‌درک است.

۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
 
پاپ فرانسیس و کوچک‌شماری انگیزه‌های سقط‌جنین

پاپ فرانسیس و کوچک‌شماری انگیزه‌های سقط‌جنین

پاپ فرانسیس موفّق شده است جوّی تازه بر کلیسا حاکم سازد و از سختگیری‌های این نهاد دینی بکاهد، اما کارول کوروویلا در واشنگتن پست نوشته است: وقتی پای موضوعات مرتبط با زنان به میان می‌آید، گویا همچنان نقطۀ کوری وجود دارد که او نمی‌تواند آن را ببیند! او هنوز نتوانسته نگرش کلیسا را تغییر دهد تا دیگر سقط‌جنین ...

۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۵
 
گناه فلسفه‌ستیزی و فلسفه‌پرستی در نگاه محمدتقی سبحانی

گناه فلسفه‌ستیزی و فلسفه‌پرستی در نگاه محمدتقی سبحانی

محمد تقی سبحانی با بیان اینکه اندیشه شیعی در طول تاریخ دارای تطور و دگرگونی های مختلفی بوده است، فلسفه را لازمه تحول و تمدن سازی در جمهوری اسلامی دانست.

۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۲
 
چرا در آلمان اسلام از جایگاه سطح دومی برخوردار است؟

چرا در آلمان اسلام از جایگاه سطح دومی برخوردار است؟

در کشور آلمان دین یک مسئلۀ شخصی و خصوصی نیست. دولت جوامع مذهبی را به منزلۀ نهادهایی دولتی به شمار می‌آورد و مردم را به شرکت جستن در آنها تشویق می‌کند. آلمانی‌هایی که دین خود را کاتولیک، پروتستان یا یهودیت ثبت کرده‌اند، ملزم به پرداخت مالیات مذهبی هستند که دولت نیز آن را به نهاد دینیِ آنها می‌فرستد. ...

۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۴
 
درگذشت درک پارفیت و مروری بر اندیشه‌های او

درگذشت درک پارفیت و مروری بر اندیشه‌های او

جامعۀ فلسفی عزادار درک پارفیت است. وی در روز اول ژانویه در 74 سالگی چشم از جهان فرو بست. پارفیت معروف‌ترین فیلسوف جهان نبود، اما یکی از بااستعداد‌ترین‌ها بود و مقالات و کتب او تأثیر ژرفی در مطالعۀ فلسفۀ اخلاق در نیم‌قرن گذشته داشته است.

۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۶
 
بایدها و نبایدهای مذهبی در مدارس امریکا

بایدها و نبایدهای مذهبی در مدارس امریکا

آیا در مدارس دولتی آمریکا دانش‌آموزان اجازۀ دعا کردن را دارند؟ آیا معلمان می‌توانند بگویند «کریسمس مبارک»؟ آیا در مدارس دولتی پخش آهنگ‌های مذهبی مجاز است؟

۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۸
 
خطری بزرگتر از «گورخوابی»

خطری بزرگتر از «گورخوابی»

انتشار یك گزارش درباره افراد بی بضاعتی كه برای در امان ماندن از سرما در قبرهای پیش‌ساخته زندگی می‌كنند، به مدد شبكه‌های اجتماعی موجب شد كه برخی از مردم ومسئولان نسبت به آن عكس‌العمل نشان داده و در پی چاره برآیند. این كار هرچند لازم و ضروری است ولی در كنار آن باید كار مهم دیگری هم انجام شود و آن هم بررسی ...

۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
 
مرتضی آقامحمدی پژوهشگر مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

داعش چگونه از اندونزی سردرآورد؟

کسی که حتی برای یک‌بار به این کشور مسافرت کرده باشد با این پرسش اساسی مواجه می‌شود که چطور این مردمان خونگرم و آرام می‌توانند به داعش ملحق گردند؟

۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۲
 
سیدصادق حقیقت استاد مدعو دانشگاه بین‌المللی فلوریدا

روان‌شناسی ترامپ و منافع ایران

با شروع دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، این سؤال مطرح می‌شود که او چه سیاستی در قبال ایران خواهد داشت و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به چه شکل سامان خواهد گرفت.

۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹
 
لیبرال‌ها و رویدادهای سال 2016

لیبرال‌ها و رویدادهای سال 2016

امسال لیبرال‌ها در خیلی از عرصه‌ها بازنده بودند. اما اکونومیست از آنها می‌خواهد احساس شکست نکنند و بلکه از این اتّفاقات نیروی تازه‌ای بگیرند.

۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۵
 
شش نکته از قرآن کریم دربارۀ حضرت مریم

شش نکته از قرآن کریم دربارۀ حضرت مریم

مسلمانان برای حضرت عیسی و مادر او حضرت مریم احترام بسیاری قائلند و حضرت مریم از جهات بسیاری الگو و الهام‌بخش مسلمانان است.

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۲
 
استاد دانشگاه، نویسنده و مفسّر انگلیسی که مطالعات متعدّدی دربارۀ امور سیاسی ایران انجام داده است. اکسورتی مؤلف کتاب «ایران انقلابی: تاریخچه‌ای از جمهوری اسلامی ایران» است.

وقت آن رسیده که انگلیس واقعیت‌های تلخی را به عربستان بگوید

عربستان و رابطۀ آن با وهابیت و سلفی‌گری یکی از عوامل ظهور تروریسم است و در عین حال ما قصد داریم با همکاری اطلاعاتی با عربستان به مقابله با این تروریسم بپردازیم! مثل آن می‌ماند که به پای کسی لگد محکمی بزنیم و بعد پانسمانش کنیم تا خوب شود!

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۲
 
مرتضی آقامحمدی پژوهشگر مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

اهل سنت و نگاه به گذشته، شیعه چشم دوخته به آینده

در باور اهل سنت مهم‌ترین مؤلفه و تکلیف حکومت اسلامی برقراری امنیت و داشتن اقتدار است؛ امری که در عصر خلفای راشدین و حکام اولیه بنی امیه به طرزی غرورآفرین محقق شد. در حالی که شیعه همواره ملاک را در شأن حاکم و رهبر جستجو کرده و مهمترین عنصر و ویژگی حاکم و حکومت را در اجرای عدالت می‌بیند.

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۹
 
چگونه با تروریسم و افراطی‌گری به مبارزه بپردازیم

چگونه با تروریسم و افراطی‌گری به مبارزه بپردازیم

برخلاف آنچه تروریست‌ها تصوّر می‌کنند، خداوند نیازی ندارد که آنها دینش را نجات دهند، بلکه انسان‌ها باید ایمان و اعتقاد خود را افزایش دهند و به عظمت خداوند اعتماد داشته باشند.

۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۹
 
علی الماسی، پژوهشگر مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

آلترناتیو آل‌سعود: منافع شیعه و ایران

پس از فوت ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان و آمدن ملک سلمان، پادشاه کنونی، روابط ایران و عربستان وارد مرحله جدیدی از پیچیدگی شد و بحران در روابط این دو کشور شدت گرفت. قبلاً اگر هر دلیل و مصلحتی موجب رعایت ظاهری حسن هم‌جواری بین این دو کشور می‌شد، اکنون دیگر این مصلحت‌های صوری هم نمی‌توانست مانع اظهارات ...

۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۷
 
احمدرضا مفتاح، دانشیار دانشگاه ادیان و مذاهب

تحولات کلیسای کاتولیک در دوره معاصر

کلیسای کاتولیک تحولات مدرنیته را که دینداری مسیحی را مورد تهدید قرار داد جدی نگرفت و بر حفظ و دیدگاه‌های سنتی خود پافشاری کرد. جریان‌های سیاسی اجتماعی مثل انقلاب فرانسه و گسترش جریان‌های سوسیالیسم و کمونیسم و تفکرات لیبرالی و بدبینی تحصیل کرده‌ها نسبت به کلیسا موجب شد کلیسای کاتولیک در اواخر قرن نوزدهم ...

۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۲
 
حکایت درخت کریسمسِ اسلامی

حکایت درخت کریسمسِ اسلامی

آنچه بسیاری از مسلمانان به آن نمی‌اندیشند، مفهوم درخت کریسمس اسلامی است. منظورم درختی است که در روایت قرآن از ماجرای تولّد حضرت عیسی در سورۀ مریم ذکر شده است. در این روایت عیسی زیر یک نخل خرما به دنیا می‌آید.

۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۲
 
دکترحمیدرضا شریعتمداری دانشیار دانشگاه ادیان و مذاهب

اولویت: دعوت به وحدت یا...؟

صاحب این قلم در ضرورت وحدت یا تقریب، و در ابتنای آن بر عقل و نقل قطعی هیچ تردیدی ندارد و در تثبیت و بسط نظریِ آن، گاه و بی‌گاه قلم زده و قدم برداشته است. اما آنچه او را به نگاشتن این وجیزه واداشته، این است که در کشاکش منازعات و در چکاچک شمشیرهایی که مسلمانان بر روی هم کشیده‌اند، آیا فراخوانی به وحدت ...

۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۳
 
پیرو یادداشت «چرا وحدت شیعه و سنی یک پروژهٔ شکست‌خورده است؟»

«راه حلی در راستای فرار از مسئله»؛

پیرو یادداشت «چرا وحدت شیعه و سنی یک پروژهٔ شکست‌خورده است؟»

آسیب شناسی امر تقریب مذاهب و پی جویی راهکارهای برون رفت از تنش‌های موجود بین پیروان مذاهب اسلامی امری مبارک و مفید همگرایی مسلمانان است. از این منظر نکاتی هر چند به اجمال ناظر به یادداشت «چرا وحدت شیعه و سنی یک پروژه شکست خورده است؟» نوشته محسن حسام مظاهری بیان می‌شود.

۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۱