نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
ما و این مسئلۀ جهانی‌شدن

ما و این مسئلۀ جهانی‌شدن

«ما نمی‌خواهیم جهانی بشویم؟» در عمل این کارْ شدنی نیست. «ما می‌خواهیم جهانی بشویم؟» آن وقت اصول و ارزش‌های معارض با این جهانی‌شدن را چه کنیم؟ «ما به شکل گزینشی جهانی می‌شویم؟» در حال حاضر هیچ‌یک از این پاسخ‌ها چارۀ کار ما نیست؛ پاسخ دیگری را هم نمی‌شناسم.

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۵
 
آیا علی(ع) حاکم عراق بود، بازهم ریزگرد بود؟

آیا علی(ع) حاکم عراق بود، بازهم ریزگرد بود؟

«با کاشت ۲۰۰ هزار هکتار درخت در حد فاصل شهر کربلا و مرز ایران تا حد بسیار بالایی می‌توان مشکل ریزگردها را حل کرد».این نقل قول مدیران محیط زیست کشور می‌تواند پرسش دیگری را در ذهن ایجاد کند؛ آیا به راستی متدینیین معتقد و محبین دو آتشه مکتب اسلام و اهل بیت، در قالب ذهنی خود به موضوعاتی چون طبیعت، تکریم ...

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۶
 
مرتضی آقامحمدی پژوهشگر مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

چرا می‌گویند: «چهارشنبه آخرسال»، نمی‌گویند: «چهارشنبه‌سوری»؟

در روزهای پایانی سال صداوسیما به چند گزارش و خبر پرداخت که به‌خوبی حکایت از سیاست‌گذاری رسانه در رابطه با مراسم آخر سال داشت. تعبیر «چهارشنبه آخر سال» به‌جای اصطلاح «چهارشنبه‌سوری» خود به‌تنهایی کافی است که نگاه منفی سیاست‌گذاران فرهنگی‌ـ‌سیاسی به این مراسم ایرانی را بیان کند. من در چند یادداشت مختلف ...

۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۶
 
اردوغان و پدیده اردوغان

اردوغان و پدیده اردوغان

در مقاله «ایران و ترکیه: الزامات رابطه متقابل» نکاتی چند درباره رابطه دوجانبه به‌اجمال بیان شد. با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع لازم است به نکاتی دیگر اشاره شود.

۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶
 
حوزه و چالش نخبگانی که به بار نمی‌نشینند

حوزه و چالش نخبگانی که به بار نمی‌نشینند

قبل از اینکه منابع متعلق به نخبگان را به کسانی بدهیم که نمی‌دانیم مستحقش هستند یا نه و قبل از اینکه استعدادهای شایسته در کوره‌راه‌های مشکلات گم شوند، باید ساز و کاری چیده شود تا زمینه استعدادیابی از اولین سال ورود طلبه به حوزه برای او فراهم آید.

۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
درس‌های مسیح برای مسلمانان امروز

درس‌های مسیح برای مسلمانان امروز

اشکال کار دین اسلام در چیست؟ چرا داعش و امثالِ آن می‌خواهند قوانین سختگیرانۀ خود را بر همگان تحمیل کنند؟ چرا تروریست‌هایی وجود دارند که به اسم «الله» خون انسان‌ها را می‌ریزند؟

۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۸
 
ادیان باید برای غیرمتدینان و همچنین برای یکدیگر جذاب باشند

ادیان باید برای غیرمتدینان و همچنین برای یکدیگر جذاب باشند

چندی پیش، آقای روان ویلیامز یکی از برجسته‌ترین دانشمندان دینی جهان مسیحیت و خانم مونا صدیقی یکی از شاخص‌ترین اندیشمندان مسلمان مناظره‌ای عمومی در رابطه با نقش دین در جامعه داشتند و تقریباً در تمام موارد مورد بحث با هم هم‌عقیده بودند.

۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۲
 
مهجوریت یا زندگی‌بخشی؛ قرآن کجا ایستاده است؟!

مهجوریت یا زندگی‌بخشی؛ قرآن کجا ایستاده است؟!

شاید بتوان در مورد قرآن به ادوار رویکردی گوناگونی اشاره کرد. من برآنم که این ادوار می‌توانند به سه مرحلهٔ کلان تقسیم شوند و ویژگی‌های هر دوره به‌طور مجزا مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد. بااین‌حال، همچنین من برآنم که از میان این سه مرحله تاکنون تقریباً دو مرحله (کم‌وبیش) پشت سر گذاشته شده‌اند و دوران آنها ...

۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۳
 
عبدالله صلواتی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

چرا ملاصدرا؟

نگارنده با ملاصدرا زندگی می‌کند و به فراخور استعداد و نوع وجودیش، از امکان شبکة معرفتی صدرایی در گشودگی به هستی بهره می‌برد.

۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۴
 
طارق رمضان: مسلمانان باید فکر خود را اصلاح کنند

طارق رمضان: مسلمانان باید فکر خود را اصلاح کنند

طارق رمضان روشن‌فکر و استاد مطالعات اسلامی دانشگاه آکسفورد معتقد است که اسلام و غرب نباید همواره با هم گلاویز باشند.

۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۱
 
چرایی سرکوب مسلمانان اهل‌تسامح در پاکستان

چرایی سرکوب مسلمانان اهل‌تسامح در پاکستان

هفتۀ گذشته، یک عامل انتحاری داعشی به جمعیت صوفیان مشغول پایکوبی در زیارتگاه بزرگ سیهون شریف حمله برد و منجر به کشته شدن 90 نفر شد. این اتّفاق نشان داد که اسلام‌گرایان رادیکال تا این حد قدرت پیدا کرده‌اند که مسلمانان میانه‌رو و اهل‌تسامح پاکستان را مورد سرکوب قرار دهند. این حمله همچنین حاکی از افزایش ...

۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۹
 
ایران و ترکیه:‌ الزامات رابطه دوجانبه

ایران و ترکیه:‌ الزامات رابطه دوجانبه

مسئله این است که هم ما و هم ترک‌ها نباید به‌گونه‌ای عمل کنیم که موجب زنده شدن و به صحنه آمدن خاطرات منفی گذشته شود که اگر چنین شود رهبران می‌باید به دنبال موج‌های اجتماعی و سیاسی برانگیخته شده ناشی از این زنده شدن بدوند و خود را با آن تطبیق دهند و به‌جای آنکه خود سیاست را تعیین و کنترل کنند، چنین واقعیت‌ها ...

۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۸
 
ترامپ و مشاورین او مسلمانان را دشمن مدرنیته تصویر کرده‌اند

ترامپ و مشاورین او مسلمانان را دشمن مدرنیته تصویر کرده‌اند

ترامپ و دار و دسته‌اش معتقدند که امریکا باید با اسلام بجنگند و آن را از پای درآورد.

۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۹
 
شورای نگهبان، مرجعیت فتوایی و مرزهای قدرت

شورای نگهبان، مرجعیت فتوایی و مرزهای قدرت

به‌نظر می‌رسد وظیفه شورای نگهبان تطبیق امور ثابت شریعت بر امور متغیر است؛ چرا که شورای نگهبان ابزار حاکمیتِ شریعت برای شرعی شدن قوانین عرفی است. به‌بیان دیگر شورای نگهبان حق جعل قانون ندارد.

۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۲۴
 
توصیۀ یک استاد ذن: ترامپ درون خود را دریابیم

توصیۀ یک استاد ذن: ترامپ درون خود را دریابیم

«تیک نات هان» استاد برجستۀ بودیسم ذن می‌گوید مهم‌ترین چیزی که در مواجهه با اوضاع فعلی باید بدانیم این است که اگر خشم را با خشم پاسخ دهیم، وضعیت بدتر خواهد شد.

۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۶
 
مقاومت روحانیان در مقابل فراخوان رئیس‌جمهور

احیای اسلام در مصر

مقاومت روحانیان در مقابل فراخوان رئیس‌جمهور

نادرند مصری‌هایی که جرئت مخالفت با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مستبدّ مصر را داشته باشند. اما روحانیان در مقابل او قد علم کرده و سر به مخالفت گذاشته‌اند.

۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۶
 
علی سعیدی پژوهشگر اقتصاد اسلامی

چگونه متفکران مسلمان مسئله تکثر در علم را می‌پذیرند؟

در ادبیات فلسفه علم به ویژه پس از جنبش روشنفکری، علم به عنوان «باور صادق موجه» تلقی می‌شده و از این جهت به ویژه در فضای پوزیتیویسم ادعا می‌شده که علم بماهو علم اساساً جهانشمول و عاری از هرگونه ارزش‌ها و هنجارهاست. اما انتقادی که در دهه‌های اخیر پس از بحران عقلانیت در غرب مطرح شده این است که «آنچه به ...

۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
 
مرگ لزوماً ترسناک نیست

مرگ لزوماً ترسناک نیست

کلوین چین مؤلف کتاب «غلبه بر ترس از مرگ» و مؤسس بنیادی با همین عنوان می‌گوید همۀ مردم صرف‌نظر از فرهنگ، دین یا ملیّتِ خود از مرگ واهمه دارند. احساس ترس صرفاً زاییدۀ پیش‌بینیِ غم و ناراحتی است. اما لزومی ندارد از مرگ بترسیم.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۱
 
از آیت‌الله هاشمی بیاموزیم

از آیت‌الله هاشمی بیاموزیم

چندی پیش شنیدم که برخی از علاقمندان آیت‌الله هاشمی درصدد تهیه یادنامه‌ای هستند که در چهلم ایشان منتشر شود به فکر افتادم از منظری دیگر غیر ستایش و مدح که به درد خودم و دیگران به ویژه طلاب عزیز و دانشجویان گرامی بخورد چیزی بنویسم و آن اینکه از برخی از برجستگی‌های زندگی آیت‌الله هاشمی مطالبی بیاموزیم و ...

۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۰
 
نسبت فروتنی با دمکراسی

نسبت فروتنی با دمکراسی

از تواضع است که می‌توان به تساهل و دمکراسی دست یازید. سقراط گفت می‌دانم که نمی‌دانم. این نمی‌دانمِ متواضعانه او مبنایی برای تساهل و دال بر دانایی اصیل است نه نمی‌دانمِ لاادری‌گرایانه.

۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۴