نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
اکونومیست درباره انتخابات رئیس‌جمهوری ایران چه می‌گوید؟

اکونومیست درباره انتخابات رئیس‌جمهوری ایران چه می‌گوید؟

در کشور دین‌سالار ایران، هر چهار سال یک بار انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود. امسال نیز در روز نوزدهم ماه مه، شش کاندیدا که توسّط شورای نگهبان از میان 1636 نفر انتخاب شده‌اند، به رقابت خواهند پرداخت.

۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
 
ماکرون از نگاه یک منتقد

ماکرون از نگاه یک منتقد

«امانوئل ماکرون، یک احمق به‌دردبخور برای اسلام‌گرایان»؛ این عنوانی است که ایوز مامو برای نوشته انتقادی خود درباره امانوئل ماکرون برگزیده است. او در این یاددشات خود از ماکرون به دلیل حمایتش از چندفرهنگی انتقاد کرده است.

۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۰
 
شکنندگی سیاست: پل ریکور دربارۀ انتخابات فرانسه به ما چه می‌آموزد

شکنندگی سیاست: پل ریکور دربارۀ انتخابات فرانسه به ما چه می‌آموزد

پل ریکور، فیلسوف فرانسوی در قسمت تقدیر و تشکّرِ کتاب خود با عنوان «خاطره، تاریخ و فراموشی» (2004) از یکی از دستیاران خود به خاطر نقد بجایِ نسخۀ اولیۀ کتاب ابراز قدردانی کرد. این دستیار کسی نبود جز امانوئل ماکرون که اکنون صاحب کرسی ریاست‌جمهوری فرانسه شده است.

۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۳
 
جاستین توماس دانشیار دانشگاه زاید در امارات

اسراء و معراج دربارۀ مدارا و رواداری چه به ما می‌آموزد؟

واقعۀ سفر شبانۀ پیامبر اسلام از مکّه به بیت‌المقدّس (اسراء) و عروجِ پیامبر اسلام به آسمان‌ها (معراج) تأثیر ژرفی در دین اسلام داشت، چراکه در همین شب بود که نمازهای یومیه مقرّر شد. ماجرای اسراء و معراج به نحوی غیرمستقیم، جهان غرب را نیز متأثر ساخت. این واقعه در نگارش یکی از بزرگ‌ترین آثار ادبی غرب، یعنی ...

۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۴
 
زندگی در کرات دیگر و واکنش دین به آن

زندگی در کرات دیگر و واکنش دین به آن

تا حدود دو دهۀ پیش تردید داشتیم که آیا به جز خورشید، ستاره‌های دیگری نیز وجود دارند که از سیاراتی در پیرامون خود میزبانی کنند. اما امروز بنا به گزارش ناسا، حدود 3500 سیارۀ فراخورشیدی کشف شده که از این میان دست‌کم شش سیاره شبیه به کرۀ زمین هستند. مسلماً بعدها تعداد بیشتری از این دست سیارات به اکتشاف ...

۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۵
 
اگر حجاب ممنوع شود زنان مسلمان چه واکنشی نشان می‌دهند؟

اگر حجاب ممنوع شود زنان مسلمان چه واکنشی نشان می‌دهند؟

حجاب در برخی کشورها ممنوعیت سراسری و در برخی دیگر ممنوعیت نسبی دارد. اگر دادگاه فدرال سوئیس با صدور حکمي استفاده از حجاب و روسری در مدارس اين کشور را آزاد اعلام کرد، در ترکیه رؤساي اتحاديه‌هاي آموزش ترکيه با تصميم جديد دولت ترکيه مبني بر آزادي حجاب معلمان مخالفت کرد. دلیل مخالفان حجاب چیست؟ زنان مسلمان ...

۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۶
 
چرا در جامعۀ مدرن دین پایدارتر از چیزی است که فکر می‌کردیم؟

چرا در جامعۀ مدرن دین پایدارتر از چیزی است که فکر می‌کردیم؟

هرچه جوامع امروزی‌تر می‌شوند، دین در آنها ضعیف‌تر می‌شود و مردم دین را از بعضی قسمت‌های زندگی خود بیرون می‌رانند. شاید از نظر بسیاری از مردم، این جمله حقیقتی بدیهی به نظر برسد. جامعه‌شناسان این تفکّر را «نظریۀ سکولاریزاسیون» می‌خوانند. اما پژوهش‌ها حاکی از آن است که ماجرا پیچیده‌تر از اینها است.

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۰
 
چگونه ایدئولوژی سیاسی در کره شمالی به دین تبدیل شد؟

چگونه ایدئولوژی سیاسی در کره شمالی به دین تبدیل شد؟

در زمان ریاست‌جمهوری کیم ایل سونگ (1912-1994) و در دهۀ 1950 بود که ایدئولوژی سیاسیِ «جوچه» در کشور کرۀ شمالی پاگرفت و در دهه‌های بعد از آن به‌مرور قوت و استحکام پیدا کرد. کیم در زمان حکومت استعمار در یک خانوادۀ مسیحی در ژاپن چشم به جهان گشود و وقتی به قدرت رسید این تفکّر را داشت که کشور نوپای خود را ...

۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸
 
استاد فلسفه دانشگاه تگزاس

چرا لیبرال‌ها این‌قدر آشفته هستند؟

رئیس‌جمهور شدنِ ترامپ لیبرال‌ها را بسیار متأثّر ساخته است، به طوری که اکثر آنها دچار افسردگی، اضطراب و خشم گشته‌اند. محافظه‌کاران نیز از واکنش شدید لیبرال‌ها سردرگم شده‌اند. اما چرا لیبرال‌ها به جای اینکه صرفاً ناراحت باشند، مثل شکست‌خورده‌ها این‌قدر آشفته و پریشان‌حال شده‌اند؟

۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۷
 
کلیسای انگلستان: اجازه ندهید والدین فرزندان خود را از کلاس‌های تعلیمات دینی خارج سازند

کلیسای انگلستان: اجازه ندهید والدین فرزندان خود را از کلاس‌های تعلیمات دینی خارج سازند

شاید امروز در ایران برخی این تصور سنتی را داشته باشند که اسلام‌هراسی در غرب همیشه به روحانیان و کلیساها و نهادهای دینی و مذهبی آنجا منتهی می‌شود. این در حالی است که در سالیان گذشته با افزایش حملات تروریستی و رواج موج اسلام‌هراسی همواره این نهادهای دینی بوده‌اند که به‌گونه‌ای کوشش داشته‌اند واقعیت را ...

۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
 
رفراندوم و آینده ترکیه

رفراندوم و آینده ترکیه

همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه در ۱۶ آوریل ۲۰۱۷، برابر با ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ برگزار شد و کمی بیش از نیمی از مردم ترکیه به تغییر ۱۸ اصل از قانون اساسی این کشور رأی مثبت دادند. متن حاضر، مصاحبه‌ايست با جناب حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر محمد مسجدجامعي درباره این همه‌پرسی که منجر به انتخاب نظام ریاستی مورد نظر ...

۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۳
 
الوین پلانتینگا برندۀ جایزۀ تمپلتون شد

الوین پلانتینگا برندۀ جایزۀ تمپلتون شد

الوین پلانتینگا اندیشمند هشتاد و چهار سالۀ آمریکایی‌تبار که بیش از یک نیم‌قرن است مکتوباتش باعث شده تا خداباوری در فلسفۀ آکادمیک جدّی گرفته شود، برندۀ جایزۀ تمپلتون سال 2017 اعلام شد.

۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۶
 
گرفتاری پناهندگان فلسطینی به پنجمین نسل نیز رسید

گرفتاری پناهندگان فلسطینی به پنجمین نسل نیز رسید

پنجاه سال از روزی که اسرائیل کرانۀ باختری، نوار غزّه و شرق بیت‌المقدّس را به اشغال خود درآورد می‌گذرد. از سال 1967 تا به امروز پنج نسل از مردم فلسطین اسیر فلاکتی شده‌اند که اسرائیل برایشان رقم زده است.

۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۵
 
پیامبری و پیام‌های ناشنیده

پیامبری و پیام‌های ناشنیده

بعثت یعنی برخاستن؛ خوانشی دوباره و چندباره از دین؛ دینی که هر بار مقرر می‌شد تا در خدمت انسان - تعبیر امام موسی صدر- باشد اما با کمال تأسف توسط متولیان به انحراف می‌رود و انسان را به خدمت خویش می‌گیرد.

۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۲
 
ابراهیم احمدیان، دانش آموخته حوزه علمیه و مدیر پناهگاه جیران قم

نگاهی گذرا به سیر تاریخی موضوع و منابع دینی دراین‌باره و پدیده پناهگاه حیوانات

آیا حیوانات حق اخلاقی بر گردن ما دارند؟

اینک در بسیاری از شهرها مکان‌ها و مؤسساتی مردم‌نهاد تحت عنوان پناهگاه حیوانات برپاشده است. پناهگاه‌ها علاوه بر این‌که در وادار ساختن حرمت‌شکنان حقوق حیوانات به عقب‌نشینی مؤثر بوده‌اند و جان بسیاری از حیوانات را حفظ کرده‌اند، هر یک کانونی برای گردهمایی فعالان و بحث و نظر در این عرصه نیز بوده‌اند. می‌توان ...

۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۰
 
سرد شدن آتش بدبینی دونالد ترامپ نسبت به مسلمانان

سرد شدن آتش بدبینی دونالد ترامپ نسبت به مسلمانان

به نظر می‌رسد که این روزها کابینۀ دونالد ترامپ که بر مبنای شک و بدبینی به اسلام و مسلمانان شکل گرفته است، از ضدّیت خود با مسلمانان کاسته و رویکرد واقع‌بینانه‌تری در پیش گرفته است.

۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹
 
رفراندوم، ابزار دموکراتیک دیکتاتوری

رفراندوم، ابزار دموکراتیک دیکتاتوری

مردم ترکیه بعد از گذر از دموکراسی و بعد از اینکه ترکیه در آستانه رسیدن به اتحادیه اروپا بود، رفراندوم ونظر سنجی ملی کردند. موضوع آن هم قدرت بیشتر رییس جمهور و عملا تمدید ریاست جمهوری اردوغان بود. پاسخ اکثریت آری بود. این موضوع را در ادبیات سیاسی رفراندوم برای ایجاد دیکتاتوری می گویند.

۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
 
یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکلّ سازمان همکاری اسلامی و وزیر سابق امور اجتماعی عربستان سعودی است.

سیاست‌های اسلام‌ستیزانه در خدمت اهداف داعش

طبق گزارش اف‌بی‌آی، مابین سال‌های 2001 تا 2015، 2545 مورد حادثۀ مرتبط با اسلام‌ستیزی در ایالات متّحده رخ داد و در سال 2015 اسلام‌ستیزی در امریکا 67درصد افزایش پیدا کرد. البته این اتّفاقات محدود به امریکا نیست، اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در کشورهای اروپایی نیز با افزایش مواجه بوده است.

۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
 
جهادگرایان جدید که هستند؟

جهادگرایان جدید که هستند؟

بررسی زندگی‌نامۀ تروریست‌های وطنی اروپا نشان می‌دهد که این افراد پوچ‌گرایان خشنی هستند که رو به اسلام می‌آورند. تروریست‌های جدیدی که این روزها می‌بینیم بنیادگرایان مذهبی‌ای نیستند که متوسّل به خشونت می‌شوند.

۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۰
 
دفاعیه‌ای در باب اخلاق و دین

دفاعیه‌ای در باب اخلاق و دین

سال‌هاست در چنین ایامی(انتخابات) اخلاق و نُمادهای آن از یک‌سو و دین و المان‌ها و الگوهای آن از سوی دیگر در شکل‌ها و قالب‌های متعددی مورد تعرض قرار می‌گیرند و چند گام دیگر جامعه پیرامونی از اخلاق و دین دور می‌شوند. اخلاق و دین دو عنصر مهم هویت سازند که هریک به دلایلی و بخشی از انسان‌ها را می‌توانند ...

۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۹