نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
حوار استعلایی، به جای گفت‌وگوی همدلانه

حوار استعلایی، به جای گفت‌وگوی همدلانه

در روزهای گذشته کنفرانس بین‌المللی «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانیت»(الحوار الثقافی الایرانی ـ العربی؛ الاعتدال و العقلانیه نموذجاً) در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
 
بلای فردی، بلای ملّی

بلای فردی، بلای ملّی

همان‌گونه که هر انسانی پس از امتحان الهی باید محاسبه نفس کند و وضعیت اعمال و افکارش را بسنجد، یک ملّت هم باید در حوادث دردناک و تکان‌دهنده خودش را بسنجد که از کدام واجب غافل و یا به کدام معصیت گرفتار شده است.

۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۹
 
در مدیحت تواضع

در مدیحت تواضع

دین بی‌کین، دینی سبک‌بار و سبک‌بال و در عین حال غنی است و مستغنی. مستغنی است، اما ادعای همه‌چیز ندارد؛ همین‌سان متواضع است و درشت‌گو نیست. شاید درشت‌گویی هم بکند، اما غالباً متواضع است یا دست‌کم باید این‌سان باشد.

۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۱
 
ترامپ به‌شدت متأثر از منبری‌هاست

ترامپ به‌شدت متأثر از منبری‌هاست

نمی‌توان ترامپ را به خاطر ناکارایی مذهبی و نداشتن اطلاعات کافی در حوزۀ دین چندان مقصّر دانست، چراکه تمام حرفی که از منبر کلیسا شنیده این است که خدا از طریق ثروت، رحمت و برکات خود را بر مردم نازل می‌کند.

۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶
 
عبدالله صلواتی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

دغدغه امیرکبیری هاشمی

«تقدیم به تمام مسلمانانی که از ضعف و انحطاط کشورهای اسلامی رنج می برند و آرزوی عظمت و مجد اسلام و مسلمین وجودشان را مُسخَّر کرده و با اخلاص و فداکاری در راه تجدید جلال و شکوه اسلام و نجات مسلمین از بند استعمار و استثمار به پیکار برخاسته اند» این سخن را آیت الله هاشمی بر پیشانی کتاب امیر کبیر یا قهرمان ...

۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۴
 
عمل و محل اجتهاد

عمل و محل اجتهاد

روشنفکران دینی و مجتهدان سنتی، هم در «شیوۀ اجتهاد» با یک‌دیگر اختلاف دارند و هم در «محل اجتهاد». تفاوت در شیوۀ اجتهاد، آن است که مثلا گروه نخست(روشنفکران دینی) بیش از گروه دوم(مجتهدان سنتی)، الزامات عقلی و قواعد عرفی را مهم می‌شمارند، و گروه دوم بیش از گروه اول، در ظواهر متون و نصوص توقف می‌کنند. اما ...

۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۵
 
باقر طالبی دارابی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب

نگاهی دین‌پژوهانه به فراخوان مجتهد شبستری

رهیافت حوزوی (فقهی اصولی) به دین به مثابه یک سنت علمی قابل توجه، محور فعالیت حوزویان در بستر «مدارس علمیه» است. اما اندکی آن‌سوتر، مراکز حوزوی جدید (دانشگاهی و پژوهشگاهی) غالباً بر رویکردهای جدید استوار شدند. فلسفه دین، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، پدیداری‌شناسی، انتقادی، غیره. محصول این چنین رویکردهایی،...

۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
 
دوستان و دشمنان هاشمی

دوستان و دشمنان هاشمی

گروه‌های زیر که برمی‌شمارم و به ایجاز وصف می‌کنم، خصومتشان با اکبر هاشمی‌رفسنجانی قابل‌درک است.

۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
 
پاپ فرانسیس و کوچک‌شماری انگیزه‌های سقط‌جنین

پاپ فرانسیس و کوچک‌شماری انگیزه‌های سقط‌جنین

پاپ فرانسیس موفّق شده است جوّی تازه بر کلیسا حاکم سازد و از سختگیری‌های این نهاد دینی بکاهد، اما کارول کوروویلا در واشنگتن پست نوشته است: وقتی پای موضوعات مرتبط با زنان به میان می‌آید، گویا همچنان نقطۀ کوری وجود دارد که او نمی‌تواند آن را ببیند! او هنوز نتوانسته نگرش کلیسا را تغییر دهد تا دیگر سقط‌جنین ...

۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۵
 
گناه فلسفه‌ستیزی و فلسفه‌پرستی در نگاه محمدتقی سبحانی

گناه فلسفه‌ستیزی و فلسفه‌پرستی در نگاه محمدتقی سبحانی

محمد تقی سبحانی با بیان اینکه اندیشه شیعی در طول تاریخ دارای تطور و دگرگونی های مختلفی بوده است، فلسفه را لازمه تحول و تمدن سازی در جمهوری اسلامی دانست.

۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۲
 
چرا در آلمان اسلام از جایگاه سطح دومی برخوردار است؟

چرا در آلمان اسلام از جایگاه سطح دومی برخوردار است؟

در کشور آلمان دین یک مسئلۀ شخصی و خصوصی نیست. دولت جوامع مذهبی را به منزلۀ نهادهایی دولتی به شمار می‌آورد و مردم را به شرکت جستن در آنها تشویق می‌کند. آلمانی‌هایی که دین خود را کاتولیک، پروتستان یا یهودیت ثبت کرده‌اند، ملزم به پرداخت مالیات مذهبی هستند که دولت نیز آن را به نهاد دینیِ آنها می‌فرستد. ...

۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۴
 
درگذشت درک پارفیت و مروری بر اندیشه‌های او

درگذشت درک پارفیت و مروری بر اندیشه‌های او

جامعۀ فلسفی عزادار درک پارفیت است. وی در روز اول ژانویه در 74 سالگی چشم از جهان فرو بست. پارفیت معروف‌ترین فیلسوف جهان نبود، اما یکی از بااستعداد‌ترین‌ها بود و مقالات و کتب او تأثیر ژرفی در مطالعۀ فلسفۀ اخلاق در نیم‌قرن گذشته داشته است.

۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۶
 
بایدها و نبایدهای مذهبی در مدارس امریکا

بایدها و نبایدهای مذهبی در مدارس امریکا

آیا در مدارس دولتی آمریکا دانش‌آموزان اجازۀ دعا کردن را دارند؟ آیا معلمان می‌توانند بگویند «کریسمس مبارک»؟ آیا در مدارس دولتی پخش آهنگ‌های مذهبی مجاز است؟

۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۸
 
خطری بزرگتر از «گورخوابی»

خطری بزرگتر از «گورخوابی»

انتشار یك گزارش درباره افراد بی بضاعتی كه برای در امان ماندن از سرما در قبرهای پیش‌ساخته زندگی می‌كنند، به مدد شبكه‌های اجتماعی موجب شد كه برخی از مردم ومسئولان نسبت به آن عكس‌العمل نشان داده و در پی چاره برآیند. این كار هرچند لازم و ضروری است ولی در كنار آن باید كار مهم دیگری هم انجام شود و آن هم بررسی ...

۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
 
مرتضی آقامحمدی پژوهشگر مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

داعش چگونه از اندونزی سردرآورد؟

کسی که حتی برای یک‌بار به این کشور مسافرت کرده باشد با این پرسش اساسی مواجه می‌شود که چطور این مردمان خونگرم و آرام می‌توانند به داعش ملحق گردند؟

۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۲
 
سیدصادق حقیقت استاد مدعو دانشگاه بین‌المللی فلوریدا

روان‌شناسی ترامپ و منافع ایران

با شروع دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، این سؤال مطرح می‌شود که او چه سیاستی در قبال ایران خواهد داشت و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به چه شکل سامان خواهد گرفت.

۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹
 
لیبرال‌ها و رویدادهای سال 2016

لیبرال‌ها و رویدادهای سال 2016

امسال لیبرال‌ها در خیلی از عرصه‌ها بازنده بودند. اما اکونومیست از آنها می‌خواهد احساس شکست نکنند و بلکه از این اتّفاقات نیروی تازه‌ای بگیرند.

۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۵
 
شش نکته از قرآن کریم دربارۀ حضرت مریم

شش نکته از قرآن کریم دربارۀ حضرت مریم

مسلمانان برای حضرت عیسی و مادر او حضرت مریم احترام بسیاری قائلند و حضرت مریم از جهات بسیاری الگو و الهام‌بخش مسلمانان است.

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۲
 
استاد دانشگاه، نویسنده و مفسّر انگلیسی که مطالعات متعدّدی دربارۀ امور سیاسی ایران انجام داده است. اکسورتی مؤلف کتاب «ایران انقلابی: تاریخچه‌ای از جمهوری اسلامی ایران» است.

وقت آن رسیده که انگلیس واقعیت‌های تلخی را به عربستان بگوید

عربستان و رابطۀ آن با وهابیت و سلفی‌گری یکی از عوامل ظهور تروریسم است و در عین حال ما قصد داریم با همکاری اطلاعاتی با عربستان به مقابله با این تروریسم بپردازیم! مثل آن می‌ماند که به پای کسی لگد محکمی بزنیم و بعد پانسمانش کنیم تا خوب شود!

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۲
 
مرتضی آقامحمدی پژوهشگر مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

اهل سنت و نگاه به گذشته، شیعه چشم دوخته به آینده

در باور اهل سنت مهم‌ترین مؤلفه و تکلیف حکومت اسلامی برقراری امنیت و داشتن اقتدار است؛ امری که در عصر خلفای راشدین و حکام اولیه بنی امیه به طرزی غرورآفرین محقق شد. در حالی که شیعه همواره ملاک را در شأن حاکم و رهبر جستجو کرده و مهمترین عنصر و ویژگی حاکم و حکومت را در اجرای عدالت می‌بیند.

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۹