نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
ابراهیم احمدیان، دانش آموخته حوزه علمیه و مدیر پناهگاه جیران قم

نگاهی گذرا به سیر تاریخی موضوع و منابع دینی دراین‌باره و پدیده پناهگاه حیوانات

آیا حیوانات حق اخلاقی بر گردن ما دارند؟

اینک در بسیاری از شهرها مکان‌ها و مؤسساتی مردم‌نهاد تحت عنوان پناهگاه حیوانات برپاشده است. پناهگاه‌ها علاوه بر این‌که در وادار ساختن حرمت‌شکنان حقوق حیوانات به عقب‌نشینی مؤثر بوده‌اند و جان بسیاری از حیوانات را حفظ کرده‌اند، هر یک کانونی برای گردهمایی فعالان و بحث و نظر در این عرصه نیز بوده‌اند. می‌توان ...

۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۰
 
سرد شدن آتش بدبینی دونالد ترامپ نسبت به مسلمانان

سرد شدن آتش بدبینی دونالد ترامپ نسبت به مسلمانان

به نظر می‌رسد که این روزها کابینۀ دونالد ترامپ که بر مبنای شک و بدبینی به اسلام و مسلمانان شکل گرفته است، از ضدّیت خود با مسلمانان کاسته و رویکرد واقع‌بینانه‌تری در پیش گرفته است.

۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹
 
رفراندوم، ابزار دموکراتیک دیکتاتوری

رفراندوم، ابزار دموکراتیک دیکتاتوری

مردم ترکیه بعد از گذر از دموکراسی و بعد از اینکه ترکیه در آستانه رسیدن به اتحادیه اروپا بود، رفراندوم ونظر سنجی ملی کردند. موضوع آن هم قدرت بیشتر رییس جمهور و عملا تمدید ریاست جمهوری اردوغان بود. پاسخ اکثریت آری بود. این موضوع را در ادبیات سیاسی رفراندوم برای ایجاد دیکتاتوری می گویند.

۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
 
یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکلّ سازمان همکاری اسلامی و وزیر سابق امور اجتماعی عربستان سعودی است.

سیاست‌های اسلام‌ستیزانه در خدمت اهداف داعش

طبق گزارش اف‌بی‌آی، مابین سال‌های 2001 تا 2015، 2545 مورد حادثۀ مرتبط با اسلام‌ستیزی در ایالات متّحده رخ داد و در سال 2015 اسلام‌ستیزی در امریکا 67درصد افزایش پیدا کرد. البته این اتّفاقات محدود به امریکا نیست، اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در کشورهای اروپایی نیز با افزایش مواجه بوده است.

۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
 
جهادگرایان جدید که هستند؟

جهادگرایان جدید که هستند؟

بررسی زندگی‌نامۀ تروریست‌های وطنی اروپا نشان می‌دهد که این افراد پوچ‌گرایان خشنی هستند که رو به اسلام می‌آورند. تروریست‌های جدیدی که این روزها می‌بینیم بنیادگرایان مذهبی‌ای نیستند که متوسّل به خشونت می‌شوند.

۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۰
 
دفاعیه‌ای در باب اخلاق و دین

دفاعیه‌ای در باب اخلاق و دین

سال‌هاست در چنین ایامی(انتخابات) اخلاق و نُمادهای آن از یک‌سو و دین و المان‌ها و الگوهای آن از سوی دیگر در شکل‌ها و قالب‌های متعددی مورد تعرض قرار می‌گیرند و چند گام دیگر جامعه پیرامونی از اخلاق و دین دور می‌شوند. اخلاق و دین دو عنصر مهم هویت سازند که هریک به دلایلی و بخشی از انسان‌ها را می‌توانند ...

۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۹
 
دین‌یار سابق ملکه: کسی که به رستاخیز اعتقاد نداشته باشد، مسیحی نیست

دین‌یار سابق ملکه: کسی که به رستاخیز اعتقاد نداشته باشد، مسیحی نیست

آقای دکتر گاوین آشندن، دین‌یار سابق ملکه در قالب نامه‌‌ای برای نشریۀ تایمز نوشت که آن بخش از مسیحیان که اعتقادی به رستاخیز مسیح ندارند، اصلاً مسیحی به شمار نمی‌روند.

۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۷
 
نوآوری از سلاله سنت گرایان

نوآوری از سلاله سنت گرایان

در انتهای کوچه چهارباغ، پشت مسجد شاه، چهل و اندی سال پیش، مردی با اندیشه‌هایی کاملاً سنتی از درون حوزه سنتی نجف، با کوله باری از آموخته‌های سنتی آمده بود تا طرحی نو دراندازد. همه ویژگی‌های سلف صالح و همه سنت‌های آن حوزه کهن نجف را با خویش به مشهدالرضا آورده بود. اما از همان آغاز، در آن چارچوب‌های سنتی ...

۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
 
هاله عبدالهی راد
دکتری فلسفه دین
دانشگاه علوم تحقیقات تهران

خدای متعالی در زیست مؤمنانه

خالقیت الهی یکی از ارکان خداشناسی توحیدی در ادیان ابراهیمی (اسلام، یهودیت و مسیحیت) است.خداوند خالق است یعنی ماسوای خود را آفریده است. در این ادیان صرف نظر از اینکه این آفرینش به چه نحوی است، فرض صفت خالقیت و فاعلیت برای خداوند یکی از ضروریات باورمندی دینی است.

۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۱
 
آنچه باید از آن مدرس صالح آموخت

آنچه باید از آن مدرس صالح آموخت

استاد و محققی که سال‌های عمر خود را در راه تحقیق و تدریس گذرانده‌، گاه در کنار اختصاصات علمی و دانشی، صفاتی برازنده دارد که گفت‌وگو درباره آن مورد اتفاق شاگردان و ناظران است.

۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۵
 
دیدگاه دین دربارۀ ساخت و تولید اعضای بدن

دیدگاه دین دربارۀ ساخت و تولید اعضای بدن

دانشمندان شروع به گردهم آوردن سلول‌های بنیادینی کرده‌اند که می‌توانند خود را به شکل ساختارهایی مشابه جنین درآورند. طولی نخواهد کشید که آنها قادر به تولید بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن انسان خواهند بود، شاید حتّی بتوانند اندام‌های یک انسان بالغ را نیز بسازند. از مزیت‌های تولید جنین مصنوعی می‌توان به ...

۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۱
 
مسیحیان قبطی مصر که هستند؟

مسیحیان قبطی مصر که هستند؟

مسیحیان قبطی از زمان سفر سنت مرقس، یکی از حواریون مسیح به اسکندریه پدیدار شدند. سنت مرقس ده یا بیست سال پس از نخستین عیدپاک مسیحیان، کلیسای قبطیان را پایه‌گذاری کرد. این کلیسا بعدها به یکی از ستون‌های مسیحیت اولیه تبدیل شد.

۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵
 
اظهار دوستی بریتانیا با جهان اسلام در پی سستی روابط این کشور با اروپا

اظهار دوستی بریتانیا با جهان اسلام در پی سستی روابط این کشور با اروپا

تاریخ تکرار می‌شود. زن حاکم بر کشوری که در اروپا به انزوا کشیده شده و در ورطۀ اختلافات و بی‌ثباتی افتاده است، تلاش دارد در سرزمین‌های دوردست به جستجوی راهی برای نجات بگردد. وی که روابط خود با کشورهای اروپایی را تقلیل داده است، حال شیوخ خاورمیانه میزبانی می‌کند تا بتواند از این طریق سرمایه‌گذاری‌ها ...

۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
 
پاپ یا ترامپ؛ کدام یک در کاهش آلام و بی‌تفاوتی موفق‌ترند؟

پاپ یا ترامپ؛ کدام یک در کاهش آلام و بی‌تفاوتی موفق‌ترند؟

پاپ فرانسیس مظهر کلیسای کاتولیکی است که با «جهانی شدنِ بی‌تفاوتی» مبارزه می‌کند. اما از قضا ترامپ در تشویق کاتولیک‌ها برای پیوستن به این مبارزه موفّق‌تر از پاپ عمل کرده است.

۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۳
 
حواریون سروش و خطر سروش‌زدگی

حواریون سروش و خطر سروش‌زدگی

عبدالکریم سروش اگرچه که این روزها بسیار رادیکال به نظر می‌رسد، امّا هنوز عبدالکریم سروش است. خوانندگان سروش فراوانند و بسیاری او را همچنان لیدر نحله روشنفکری دینی می‌دانند. از منتقدان درشت‌گو یا درست‌گوی او که بگذریم؛ معتقدان او نیز همچنان در حال کندوکاو او و آثار و افکار او هستند و او را می‌پسندد. ...

۱۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۸
 
وحید سهرابی فر، دکتری دین‌پژوهی

آیا مدرن شدن به معنای غربی شدن است؟

تصور عمومی چنین است که مدرن شدن مستلزم غربی شدن است. بر این اساس، فردی که در پی ایده‌های نوین است و دغدغه سؤال‌ها و پاسخ‌های جدید را دارد، در اذهان بسیاری، متأثر از غرب تلقی می‌شود. اما آیا واقعاً چنین است؟

۱۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۷
 
حجت‌الاسلام و المسلمین علی شفیعی، مدیر گروه فقه و حقوق دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی

اخلاق‌گرایی و بحرانی به نام ثبت‌نام در رقابت‌های سیاسی

بسیاری از کنش‌ها و واکنش‌های ما ایرانیانِ مسلمان چندان با نرم‌های اخلاقی تناسب ندارد بلکه می‌توان ادعا کرد از اخلاق و اخلاق‌گرایی فاصله بسیار دارد. یکی از مصادیق متأخر آن بحث ثبت‌نام‌ها در شورای شهر بود.

۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸
 
پاسخ علی مطهری به  انتقاد ابوالقاسم علیدوست

پاسخ علی مطهری به انتقاد ابوالقاسم علیدوست

فرزند شهید مطهری با ارسال یادداشتی به خبرگزاری حوزه نسبت به یادداشت آیت ابوالقاسم علیدوست ازاساتید حوزه علمیه قم وعضو جامعه مدرسین در خصوص انتشار یادداشت های استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری واکنش نشان داد.

۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۶
 

انتشار یادداشت های معمولا خام و پردازش نشده ظلمی آشکار است

انتشار یادداشت های خصوصی و پردازش نشده یک محقق اولا برخلاف فرهنگ صحیح کتابخوانی است، ثانیاً چون چنین یادداش-هایی معمولا خام و پردازش نشده هستند، انتشارشان ظلم آشکاری به آن شهید گرامی(شهید مطهری) نیز است.

۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۵
 
انتقادهای تند استاد مطهری از روحانیت در سال 1338

انتقادهای تند استاد مطهری از روحانیت در سال 1338

رسول جعفریان در اردیبهشت سال 95 یادداشتی نوشت و درباره انتقادات مرتضی مطهری از روحانیت در مجموعه یادداشت‌های ایشان از سال 1338 که در مجلد سیزدهم یادداشتهای ایشان آمده نکاتی را توضیح داده است. حال که جلد پانزدهم این یادداشت‌ها منتشر شده ایشان مطلبی از این یادداشت‌ها را درکانال خود بازنشر کرده که با واکنش ...

۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۴